Марина Абрамович

Пройти крізь стіни

Пройти крізь стіни

470 590

Марина Абрамович

Ім’я Марини Абрамович знане в усьому світі, а її емоційні перфоманси нерідко спричиняли гучні заголовки у пресі. Це зараз вона жива легенда у арт-світі. А колись, у 29 років вона покинула рідний Белград і їй доводилося заробляти на життя в’язанням светрів, адже жанр перфомансу тоді не був розвинений, а тим паче не приносив дохід.

Якщо ж відмотати плівку життя ще далі – все почалося з живопису. Марина писала картини про «маленькі невинні соціалістичні іграшкові вантажівки». Але одного разу її настільки вразили польоти на винищувачі, що вона попросила офіцера теж розфарбувати небо димом. Звісно ж, цю примху проігнорували. Проте літаки справили колосальне враження на майбутню мисткиню. Вона перестала малювати, більше зацікавилася оточенням. Так з’явилися експерименти зі звуком та простором, а згодом і власне тіло стало арт-об’єктом.

У творчорсті Марини Абрамович багато протесту та прихованих сенсів. Вона бунтувала проти країни та матері – двох важливих, але болючих для неї моментів життя. У 1997 році художниця одержала Золотого лева на Венеційському бієнале за перфоманс «Балканське бароко». Шість годин на день вона чистила щіткою 1500 коров’ячих кісток в пам’ять про жертв Югославських воєн. В процесі розповідала історії про Белград та співала. І коли журналісти запитують Марину, звідки вона, у відповідь чують не «Сербія», а «країна, якої більше немає» (бо народилася художниця в Югославії). Також нелегкі стосунки з матір’ю стали визначальними у темах її майбутніх робіт. У 2011-му році Роберт Уілсон написав про це п’єсу «Життя та смерть Марини Абрамович». Що цікаво, під час прем’єри художниця зіграла роль своєї матері.

За своє довге і насичене життя (а народилася Марина 1946-го року), легенда перфомансу пережила бурю емоцій та потрясінь. Історії творчого і бурхливого кохання, розпад країни, знущання і деструктивні експерименти… Проте досі лишається активною та відкритою до всього нового. Наприклад, вона знімалася у кліпі гурту Antony and the Johnsons на пісню Cut the World. А також була обличчям рекламної компанії Givenchy у 2013-му разом з моделлю Кейт Мосс.

Марина Абрамович уміє дивувати і шокувати. У 80-х на її перфомансах втрачали свідомість. Їй є про що розповісти світу, але тепер вона зробила це не через арт-проекти, а у автобіографії «Пройти крізь стіни».

Наверх