мистецтво про книжки arthuss

100 ідей, що змінили мистецтво: Ідеї як рушійні сили прогресу

100 ідей, що змінили мистецтво: Ідеї як рушійні сили прогресу


Звідки виникають нові течії мистецтва? Яке твердження більш коректне: мистецтво впливає на формування нових ідей чи нові ідеї впливають на перетворення мистецтва? Автор книги «100 ідей, що змінили мистецтво» Майкл Берд пише про взаємозв'язок ідеї та мистецтва, який нагадує хімічну реакцію, в якій одна діє тягне за собою іншу і відбувається зміни в обох напрямках, які мають вплив один на одного безпосередньо, перетворюючи один одного та формуючи нові течії та нові ідеї.


«Тож радше не ідея змінює мистецтво, а саме мистецтво переформульовує ідею, пристосовуючи її до себе»

Майкл Берд “100 ідей, що змінили мистецтво”


Книга Майкла Берда містить описи 100 ідей, які мали вплив на подальший розвиток мистецтва. Від палеоліту і до сучасності. При чому сам автор пише, що 100 - це довільне число, це невичерпна кількість ідей, що мала вплив на мистецтво. Їх набагато більше, та кожен може виділити для себе конкретні приклади, що мають значення.Олійна фарба

Саме олійною фарбою (ХV) було написано більшість найвідоміших картин світу картин. Вона являє собою поєднання подрібненого пігменту та рослинної олії, до якої також додають розчинник, який трохи розріджує її, утворюючи бажану текстуру.

Техніка малювання олійною фарбою швидко стала найпопулярнішою серед митців Заходу, оскільки, вправно користуючись олійними фарбами, грамотно накладаючи шари один за одним, можна досягти неймовірних глибинних результатів.

Майкл Берд у книзі «100 ідей, що змінили мистецтво» пише, що, свого часу, властивості імпасто (накладення шарів непрозорої фарби) досліджував Рембрандт у ХVII столітті і, за чутками, він написав портрет, в якому кольори були накладені так густо, що його можна було підняти з підлоги «за носа». А деякі митці ХХ століття і взагалі любили використовувати вязкість олійних фарб та вдаватись до експериментів, додаючи до фарб пісок, попіл для досягнення саме таких кольорів та текстур, які були необхідні.
Акварель

Акварель - одна з найвідоміших на даний момент технік, яка полягає в нанесенні розведеного з водою пігменту на абсорбуючий папір, що дозволяє чи не миттєво ввібрати пігмент (на відміну від олійної фарби, яка сохне доволі довго). Завдяки такому стрімкому поглинанню, акварель потребує швидких дій та регулюючи кількість води можна отримати бажаний рівень насиченості та прозорості кольору.

Однією з найголовніших причин використання акварелі художниками було те, що на той час (ХVІІ) використання цієї техніки було єдиною можливістю написання картин на природі та на пленерах, адже олійні фарби у тюбиках були винайдені значно пізніше (1841 рік).
Фарба у тюбиках

На сьогоднішній день важко собі уявити, що якби не фарба у тюбиках ми, можливо, ніколи побачили деякі найвідоміші витвори мистецтва, адже до їх винайдення, єдиним більш менш зручним способом писання картин на природі чи планері була акварель.

Проте у 1841 році, портретист Джон Ґофф Ренд винайшов спосіб пакування готових олійних фарб у тюбики, що дозволило багатьом художникам писати там, де їм заманеться. Нарешті, завдяки фарбі у тюбиках, пейзажисти, реалісти та інші художники отримали можливість передати весь реалізм, який бачили на власні очі та мали змогу працювати безпосередньо з натури, з пленерами, які надалі шли прямо на виставки та на продажі. Без акварельних замальовок та ескізів.

До речі, кажуть, сам П'єр Огюст Ренуар одного разу зауважив (1841-1919), що без тюбика для фарби не було б імпресіонізму…


Авторка тексту: Єлизавета Крамаренко


Замовити книгу «100 ідей, що змінили мистецтво»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх