уривки із книжок arthuss

Тіло: Чому дешевшають російські красуні

Тіло: Чому дешевшають російські красуні

«Тіло. 59 оповідань про тілесні вершини й низовини», Віктор Єрофєєв

Переклад: Сашко Ушкалов


Чому дешевшають російські красуні


Російська жінка була менше розчавлена радянською владою, ніж сучасним станом справ. Вона впоралася з муками соціалістичного експерименту, тому що експеримент суперечив як жіночому єству, так і людській природі. Вона підсвідомо опиралася саморуйнуванню, інстинктивно ховалася в себе. Радянська влада була переважно чоловічим заняттям. Жінка могла просякнути її фальшивою романтикою, та не її схоластичною сутністю.

Ринок виявився пасткою для російської душі. Він запропонував спокуси не в майбутньому, а в сьогоденні. Він запропонував реально порівняти, хто як живе і хто що має. Російський народ і до революції не впорався з ринком. Саме це зумовило перемогу Леніна, експропріацію експропріаторів. Річ не в заздрості, а в нездатності до національної реалізації через ринок. Релігійні ідеї самообмеження й моральні основи честі в Росії ніколи не спрацьовували.

Модель поведінки сучасної російської дівчини складається з взаємовиключних понять. Дівчина романтична й прагматична, архаїчна й кібернетична, наївна й розважлива, цнотлива й хтива. Чоловік не знає, кого в ній любити. Чоловік любить в жінці таємницю, а не моральний переполох. Зростаюча сексуальна агресивність спадкоємниць тургенівських дівчат робить їх більш досяжними, але менш бажаними. Конкуренція на жіночому сексуальному ринку призводить до того, що дівчина пристрасно грає одну й ту саму роль сексуального об’єкта. Своїм одягом вона підкреслює та виділяє ерогенні зони. Вона провокує чоловіків. Чим старшою вона стає, тим з більшим відчаєм б’ється за реалізацію своїх бажань. Уже в двадцять три роки у неї починають зринати перші думки про втрачене життя, її поведінка неспокійна, вона знімає стреси випивкою, підраховує й обговорює з подругами кожен жест уваги до себе, кожен поворот чоловічої голови у свій бік. Поступово вона стає цинічною, передбачуваною.

Молода російська жінка сьогодні не має філософської основи життя. Ринок збиває її з пантелику своїми спокусами, які переважно розраховані на жінку, на створення для неї комфортного життя, від пральної машини до яхти. Яку форму ідеології вона здатна обрати?

Вона живе не по кишені. Вона живе ліпше, ніж заробляє. Вона тягнеться вгору, до життя середнього класу, стоїть навшпиньках. Якщо вона одна, їй треба платити за квартиру, оплачувати мобільний телефон, по змозі мати машину (значить, плати за бензин), стежити за своєю зовнішністю. Вона не буде мазати «пику» дешевими кремами, але на їжу вже не вистачає. Хоч-не-хоч, якщо вийти заміж не вдається, вона починає думати, хто і як буде її утримувати. Ідеологія утриманства проникає їй у душу. Вона дедалі активніше вимагає від чоловіків грошей, хоче, щоб її утримували вже на ранніх стадіях знайомства, й обурюється, якщо отримує ввічливу чи рішучу відмову. Вона починає вважати всіх чоловіків скнарами. Її грошові претензії мають еквівалент вартості шикарної повії.

Однак випадкові сексуальні зв’язки не забезпечують їй належного сексуального виховання. Зростаюче число чоловіків не підвищує її еротичних якостей, її оргазми проблематичні, вона доходить до «от-от», але щоразу щось заважає, вона зазвичай губиться, коли її втягують у складну сексуальну гру, але при всьому цьому вона вперто вважає себе чарівною. Як правило, вона перебільшує свою красу і виявляється дуже вимогливою. Однією ногою вона стоїть на полі російської класичної культури, точніше, її руїн, другою — на дискотеці.

Жага задоволень, торжество молодіжної субкультури змінюють природу диско-дівчини. Її несе. Її сексуальне життя лежить майже на поверхні. Вона не буде, напевно, обговорювати його зі сторонніми людьми, але при першій же зустрічі готова розповісти те, що попередні покоління приховували впродовж десятиліть. В інтимних розмовах вона відверта до сліз. Із неї буквально лізуть зізнання, які зайвий раз свідчать про криміналізацію країни. Вона майже напевно пройшла через досвід зґвалтування (далі: хамство міліції, несправедливий суд) або принаймні грубого домагання. Вона розповідає, що начальники постійно пропонують їй з ними спати; це ставить її в скрутне становище не тому, що вона відмовляється, а тому, що, переспавши з начальником, вона ризикує втратити роботу як використаний кадр. Її розповіді справляють подвійне враження. З одного боку, розумієш, як складно бути дівчиною в сучасній Росії. Не дай боже нею народитися. З другого боку, в неї немає орієнтирів, які би допомогли їй адекватно зрозуміти її становище. Філософія гедонізму в нашій країні годиться лише в цілком захищених соціальних умовах, і то не завжди. Крім того, філософія гедонізму огидна.

Портрет сучасної російської жінки в молодості невіддільний від питання: а ти це пробувала? Після того, як блакитна проблематика увійшла в береги, настав час іншої дегустації. Зрештою, живемо один раз. Буде про що згадати. Цікавість, сексуальна розкутість, порнографічні уроки, показані на відео, відносна новизна ідеї одностатевої жіночої любові, розігріта поп-культурою, бажання грати активну роль у сексі, врешті-решт, якісь неусвідомлені естетичні міркування, туга за ніжністю підштовхують диско-дівчину до лесбійських фантазмів, що, як правило, призводять до імітації траху напідпитку. Такі експерименти закінчуються незначними ранковими докорами сумління.

Росія стає сексуальним раєм. У цьому великому заповіднику невдоволених красунь російській дівчині подобаються дорослі чоловіки, «папіки». Що багатша країна, то менше «нерівних шлюбів». Якщо в західних країнах заможний і успішний чоловік неохоче вступає в контакт із молодою дівчиною, то в нас одноліток — майже синонім незрілості. Російські чоловіки відповідають на це лолітизацією своїх бажань. Зрештою, законне право. Але це і є ознака жіночої девальвації. Дівчина на порозі повноліття вигідно відрізняється від тридцятилітніх гедоністок із зів’ялим бюстом. У юної діви, якій у кіоску не продають цигарки, є та перевага, що вона тільки починає, у неї ще нема досвіду невиправності. На дівочу свободу совісті чоловіки відповідають умовиводами про брехливість і невірність жінок узагалі. Це їх звільняє від сюрпризів. У них завжди готовий аргумент, щоб дівчину виставити за двері. У кожному разі, її прагнення виявлені, її викрито.

Яка поведінка притаманна порядній дівчині? З погляду загальної моралі, на тлі інших, в очах подруг вона виглядає дурепою. Їй не дано захистити свою позицію, вона марно впирається, недоторкою бути немодно, нудно, та й навіщо? Коли в райдужних мобільниках подруг лунає довгоочікуване чоловіче рохкання: «Ну, шо?», — на її телефон дзвонить бабуся з питанням: «Куди ти пропала?» — Позиції нерівні. Порядну дівчину найлегше запідозрити у фригідності.

Нинішнє покоління молодих російських жінок стоїть перед болючими проблемами. Бракує чоловіків, здатних забезпечити жінці нормальне життя. Важко підрахувати реальне співвідношення чоловіків і жінок у Росії, але не виключено, що на десять жінок припадає не «дев’ять хлопців», а один-єдиний чоловік. Решта або бідні, або алкоголіки й наркомани, або сексуально неповноцінні люди, або психи — або все це разом.

На суспільній сцені з’являється новий тип жінки, яку легко купити за пристойні гроші, але яка дешевшає в людському вимірі. Не володіючи моральними цінностями, що корегують її ставлення до життя, жінка плутається в поняттях, збивається з пуття. Вона, як і раніше, мріє про вічну любов, але в її очікуванні вона досяжна і взаємозамінна. Вона втрачає такі риси, як самопожертва. «Як ви сказали? Що це означає?» Вона все вимірює своїм інтересом. Зрештою, вона закохується, вона, здається, навіть кохає. І раптом з’ясовується, що свою набуту природу не зміниш. Від інтересу нікуди не подінешся. Вона кохає, доки їй цікаво. Однак із нею вже не цікаво.

__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх