уривки із книжок arthuss

Давид Бурлюк. Спогади про футуриста

Давид Бурлюк. Спогади про футуриста

Давид Бурлюк (1882-1967)

Ім'я цього українського, американського і російського художника, поета, митця в найширшому розумінні слова, добре відоме фахівцям і шанувальнікам як живопису, так і красного слова. А картини його вельми приваблюють колекціонерів, котрі досі полюють на них. Так, у грудні 2007 року на лондонському аукціоні Sothbey's полотно митця продали за одну з рекордних сум для українського живопису - 650 тисяч доларів.


Знавці, певно, згодидилися, що йдеться про Давида Бурлюка, що народився на Сумщині в далекому 1882 році, а помер у Нью-Йорку 1967-го. Та дамо слово самому митцю:

"З боку батькового - ми українські козаки, нащадки запорожців. Наше вуличне прізвисько "Писарчуки", ми були писарями Війська Запорозького. Батько писав вірші по-російськи та по-українськи. З усіх письменників Гоголя знав краще за всіх, завчивши з нього силу-силенну уривків напам'ять. Тараса Шевченка українською мовою читав нам звичайно батько...1915-го я намалював картину "Святослав", стиль старовинного українського живопису. Мій колорит глибоко національний. Жовтогарячі, зелено-жовті, червоні, сині тони..."

книга "Спогади футуриста"


Так, Давид Бурлюк, який щедро дарував свій талант країнам і народам, чудово усвідомював - якого він роду. Після закінчення гімназії в місті Суми він відчував потяг до образотворчого мистецтва і опановува таємниці живопису в Одеському художньому училищі, художній школі в Казані, в майстерів Мюнхена, Москви и Парижа. Перша персональна виставка живопису Давида Бурлюка відбулася 1917 року в Самарі. Водночас він писав футуристичні вірші, і його поетична збірка "Лсіючий хвіст" побачила світ 1919-го в Кургані. Тієї буремної пори він багато їздив країною з поетичними виступами й виставками живопису.

Давид Бурлюк спочатку вітав "народну революцію" 1917 року, але швидко побачив, що таке комуністичний режим... І 1920-го року емігрував: спершу до Японії, а звідти - до США. В цій країні він оселився 1922 року.

Надзвичайно відкрита, дотепна, талановита людина Давид Бурлюк багато мандрував і плідно працював як художник. Його виставки можна було бачити в багатьох містах Америки, Європи, Австралії. В Нью-Йорку Давид Бурлюк видавав журнал "колір і рима". Серед картин митця є твори, присвячені й Україні. Він був одним з очольників футуризму - модного тоді напрямку в мистецтві і літературі, одним з творців українського модернізму. 

Цікаво, що Давид Бурлюк, відвідав СРСР у 1956 і 1965 роках. Більшість малярських робіт зберігаються в його музеї в Брукліні, в Нью-Йорку.


__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх