мистецтво підбірки

Книги, які варто прочитати усім, хто цікавиться сучасним мистецтвом

Книги, які варто прочитати усім, хто цікавиться сучасним мистецтвом

На перший погляд світ сучасного мистецтва може здатися непролазними нетрями: тут кубізм, там постмодернізм. Моне і Мане взагалі різні люди, а не помилка у прізвищі. А у галереях можна знайти не лише продумані пейзажі, але й акулу у формальдегіді. Як упорядкувати цей хаос, аби порозумітися із мистецтвом? Просто почитати.


Радимо почати з книги «Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі». Вілл Гомперц дотримується чіткої структури оповіді. Тому після прочитання у пам’яті залишається зрозуміла хронологія розвитку мистецтва. Мета автора: пояснити, у чому полягає різниця між напрямами. Він починає з 1820-го року, а закінчує сьогоденням, окреслюючи загальні тенденції розвитку. Завдяки цій книзі ви зможете розпізнати імпресіонізм з першого погляду на мазки художників. Зрозуміти, чому в певний період мистецтво звернулося до примітивізму. А насправді це означало не спрощення, а навпаки, поглиблення погляду на світ через інакшу призму сприйняття. Вілл Гомперц також згадує знаменитого Дюшана, який здійснив революцію в мистецтві, коли подав на виставку пісуар. А далі – розквіт багатьох авангардних напрямків, які співіснували і в яких так легко заплутатися… Читання цієї книги схоже на захопливу лекцію з історії мистецтв. Автор ставить незручні питання, читач знаходить відповіді. У результаті: нові відкриття, чітка структура і набагато ближчий світ мистецтва, ніж здавалося раніше.

Замовити книгу "Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі"


Після ознайомлення зі специфікою напрямів, переходьте до особистостей. Люди, які творять у наш час та формують арт-простір. Про них розповість Сара Торнтон та «33 митці у трьох актах». Авторка показує звички та ритуали митців. Звідки вони черпають натхнення та як сприймають світ. У книзі кілька ключових тем: політика, спорідненість та ремесло. Крізь призму цих категорій Сара Торнтон досліджує психологію митців, їх особисті якості, ставлення до проблем. Тином читач усвідомлює, як це – бути художником у сучасному світі. Це такі ж прості люди, навіть якщо легендарні та яскраві постаті. Вони долають кризові ситуації, переосмислюють, бунтують. Авторка спілкувалася з Ай Вейвеєм до і після його ув’язнення, відвідувала студію Яйоі Кусами, яку та вважає домом. Всього 33 митці, які постають такими рідними і зрозумілими. Навіть Демієн Хьорст та його муміфіковані тварини набувають особливого художнього сенсу. Якщо знати, хто стоїть за цим, які емоції переживає, арт-світ стає гуманнішим.

Замовити книгу "33 митці у трьох актах"


Оскільки Сара Торнтон зосереджується на іноземних митцях, може здатися, що українські художники або не існують, або ж не настільки цікаві, аби про них говорити. Проте це не так і Ганна Скляренко у книзі «Сучасне мистецтво України. Портрети художників» доведе, що наш мистецький простір також має яскравих особистостей. Книга складається з 25 есе, які розкривають біографії митців. А у них – відображення епохи, культурного життя, творче становлення та історії окремих картин. Олександр Животков, Марина Скугарєва, Олександр Ройтбурд… Ці та інші імена варті уваги. Покоління «перебудови», яке заново відкривало зв’язок з традицією, але привносило свіжий погляд. Нові ідеї, дискусії, український мистецький простір. Завдяки їм сформувалося особливості українського мистецтва останніх десятиліть. Звісно, Василь Цаглов може сказати: «Я більше не художник», але його картини мали комерційний успіх і запам’ятовують кінематографічним стилем.

Замовити книгу "Сучасне мистецтво України. Портрети художників"


Ці 25 есе заохотять дізнатися більше про українське мистецтво. А воно не обмежується лише цими іменами! Двотомне видання «25 років присутності. Сучасні українські художники» остаточно підкорить ваше серце і допоможе обрати свого улюбленого українського митця. Це більш ніж 80 розповідей про людей, які творили за часів незалежної України. Цей список не остаточний, адже писати ще є про кого! Група авторів-мистецтвознавців зосередилася на тих, хто яскраво проявив себе в останні десятиліття. Хто сформував свій неповторний художній світ. Ці два томи – яскрава мозаїка із людей, міст, стилів…

Ілюстровані інтерв’ю з художниками та монологи окреслюють особливості покоління, а також різних мистецьких об’єднань, до яких належали митці у 1990-х чи дотепер. «Група швидкого реагування», легендарний «Живописний заповідник», київські сквоти, «Відкрита група» та багато інших. У цих томах молоді митці бурхливо вриваються у арт-простір, а більш досвідчені вже знайшли свою нішу. Міста вражають колоритом і різноманіттям: Київ, Харків, Одеса, Львів, Херсон, Дніпро… Можливо видатний український художник – ваш земляк, а ви про це навіть не здогадувалися?

Замовити книгу "25 років присутності. Сучасні українські художники"


Починаючи знайомство з арт-світом ви пірнаєте у Маріанський жолоб нових знань, які приносять задоволення щодня.

Наверх