мистецтво про книжки arthuss

Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі

Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі

Що це взагалі таке? Якийсь чорний квадрат, кілька мазків на полотні, у жінки око плаває в повітрі, а ніс на щоці… Мистецтво переживає постійну еволюцію та збагачується, інколи епатує новаторськими прийомами. Завдяки книзі Вілла Гомперца «Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі» ви без проблем засвоїте специфіку мистецьких жанрів, починаючи з 1820-х років.

Вілл Гомперц довгий час був директором лондонської галереї Tate, а отже чув про мистецтво не крізь «зіпсований телефон», а щоденно долав актуальні проблеми. У книзі автор розглянув 150 років мистецтва крізь призму політики, історії, суспільних змін, але відсіяв зайві деталі і залишив захопливі факти. Чітка структура розділів не дозволить загубитися у різноманітті жанрів, Гомперц виділив поворотні моменти у світі мистецтва та показав різницю між епохами. Герої-художники оживлюють історію, занурюють у реалії минулого.

Видання ілюстроване кількома видами зображень: оригінальні, тобто ті, які відібрав сам Гомперц – це репродукції, комікси, чорно-білі малюнки та доповнення від ArtHuss – ілюстрації Микити Кравцова. Художник створив дві серії ілюстрацій: про селфі та про бабусь у музеях. Таким чином підкреслив сучасні тенденції до зацікавлення мистецтвом, але водночас його не сприйняття. До речі, набір 16 листівок з цими ілюстраціями Микити Кавцова ви отримуєте у подарунок при купівлі книги Вілла Гомперца до 31 липня 2018 року.

«Що це взагалі таке?...» захоплює увагу читача з кожною новою сторінкою, тож на 450-й чекає щось не менш захопливе, ніж на 40-й. Зрозумілою мовою автор пояснює що таке конструктивізм, концептуалізм та інші нелегкі «ізми». І хоча у сучасному мистецтві багато незрозумілого, деякі речі можна пояснити. Наприклад, що ж означає відомий «Чорний квадрат» Казимира Малевича? Гомперц знаходить відповіді. Цей витвір супрематизму з’явився спонтанно. Малевич працював над іншою картиною, але в один день його осяяло. Він схопив пензлик і домалював свій квадрат на старому полотні, поверх попередньої роботи. Ця геометрична фігура не існує у природі, вона втілює баланс та рівність усіх сторін, чіткість мисленнєвого процесу. Сам художник описував роботу так: "Квадрат = відчуття, біле поле = "Ніщо" поза цим відчуттям". І всю подальшу творчість Малевич присвятив пошуку концентрованих сенсів і форм. Парадокс цієї картини в простоті. Звісно, ви б могли намалювати такий самий квадрат, ба-більше, 3-річна дитина б впоралася. Питання в тому, з якою метою? Картина "Чорний квадрат" є чорним квадратом і нічим іншим. Вона долає прірву між річчю та образом і перетворює Малевича на символ цілої епохи, яка шукала нові форми та способи вираження.


Окрім цієї відповіді є ще безліч інших. Чим особливий пісуар Дюшана? Як Ай Вейвей відтворив ідею Ворхола у сотні мільйонів порцелянових соняшникових зернят? І що ж це таке, те сучасне мистецтво, яке інколи викликає бажання обуритися: «Навіть курка лапою намалює краще!», але захоплює оригінальністю. Читайте у Вілла Гомперца, пояснення хвилюючих тем та тонкощів арт-світу, описані із захопленням та глибоким розумінням предмету.

__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх