Земля як матеріал

Земля як матеріал

«Спіральний причал» Роберта Смітсона (1970) — це величезна спіраль, складена з каменів і соляних кристалів на березі Великого Солоного озера у штаті Юта як свідомий діалог із доісторичними пам’ятками


Видавництво ArtHuss готує до друку книгу письменника, поета, журналіста та мистецтвознавця Майкла Берда «100 ідей, що змінили світ». З цього приводу ділимося ексклюзивним уривком з книги, та даруємо знижку першим щасливчикам, які замовлять «100 ідей, що змінили світ» за попереднім замовленням.

Символічне формування середовища

Ідея № 3
Земля як матеріал

Ранні суспільства мали змогу виділяти великі колективні ресурси для символічного формування чи маркування свого середовища. Сучасні митці не менш амбітні, але якщо найраніший «ленд-арт» намагався приборкати своє фізичне оточення, сучасна його версія акцентує увагу на вразливості й водночас могутності природи.

Використовуючи лише найпростіші технології, ранні спільноти вирізали і транспортували велетенські брили, переміщали тонни ґрунту і креслили величезні візерунки на поверхні землі. Менгіри — монументи з одного чи кількох вертикальних кам’яних блоків, встановлені близько 5 тисяч років тому біля Карнака у Британії,— вочевидь використовували не для житла, захисту чи землеробства. Можливо, їхнє призначення — впорядкувати простір, зробити зрозумілими форму земної поверхні, зміни на небі й у порах року, подібно до того, як проведена лінія одразу структурує чистий аркуш або як мореплавці орієнтуються за навігаційними спорудами на суші, що функціонують як маяки.

Подекуди люди вирізали малюнки просто на поверхні землі. Процеси власне вирізання в землі й візуального сприйняття готових фігур були відокремленими, адже зображення набувало смислу тільки з величезної відстані. Чи їх робили для споглядання, чи їх треба було відчути, безпосередньо йдучи ними. У кожному разі цей ранній ленд-арт був сутнісно концептуальним, і для втілення цієї ідеї в дійсність досить було просто попрацювати лопатою.

Фігури на пагорбах — рання форма ландшафтного мистецтва, відомого лише в Британії. Коневі з Афінґтона, описаному в манускрипті ХІІІ століття як одне з чудес Британії, може бути вже 3 тисячі років

Найдивовижніший зразок, який складається з лінійних візерунків, геометричних і анімалістичних фігур, займає 450 квадратних кілометрів пампи біля міста Наска в Перу. Вважається, що цим «лініям Наски» близько півтори тисячі років. Їх наново відкрили з повітря в 1930-х роках, а побачити їх повністю можна тільки з великої висоти. Менші за масштабом фігури в Англії, як, наприклад, кінь з Афінґтона в Оксфордширі завдовжки 114 метрів, створювали, копаючи траншеї в крейдяних ґрунтах на схилах зелених пагорбів. Як і у випадку «ліній Наски» важко сказати, як пояснили загальний задум робітникам, котрі виконували ці каліграфічні фігури на землі. В інших місцях монументальні форми викладали, насипаючи ґрунт. Найбільший з подібних об’ємних пагорбів — Зміїний курган у штаті Огайо (США) завдовжки 430 метрів, у формі змії з туго закрученим хвостом.


Європейський та американський ленд-арт 1960-х років апелював і донині апелює до незримих духовних зв’язків з доісторичними структурами, а також до тривоги щодо сучасного довкілля. Тепер все змінилося: якщо ранні суспільства прагнули приборкати та осягнути масштаби і могутність свого довкілля, то сучасні художники ленд-арту намагаються повернути відчуття побожної покори і благоговіння у ставленні до природного середовища. Американські митці, зокрема Роберт Смітсон і Джеймс Таррелл, працювали у великих просторах, де їхнє мистецтво або саме формувало ландшафт, або прибирало його форм. Камерний, інтимніший вимір цього мистецтва обрали британські художники, котрі трактують ландшафт радше як джерело поетичних метафор, що їх втілює скороминуща й крихка краса скульптур Енді Ґолдсворті, зроблених із листя, гілля або криги.

Більше ідей у книзі Майкла Берда «100 ідей, які змінили мистецтво»

__________________________________________________________

Читати  «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво дізнавайся в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх