Що таке fashion-журналістика? – розповідає Оленка Мартинюк

Що таке fashion-журналістика? – розповідає Оленка Мартинюк


Оленка Мартинюк
- журналістка, ведуча, блогерка, лекторка та fashion-оглядачка, у доробку якої модні огляди та аналітичні статті для Marie Claire, Vogue Ukraine, Capital Time, "Української правди" та інших профільних видань.

Оленка Мартинюк


Що таке fashion-журналістика? Ця історія про одяг і красу? Чи не існує у суспільстві упередження щодо цієї сфери журналістики, як до легковажної?

Fashion-журналістику можна розглядати на різних рівнях. Це може бути як стаття про останні тренди сезону чи аналітичний матеріал про те, як актуальний одяг відображає сучасну картину світу. Але, справді, в суспільстві побутує думка, що цей тип журналістики досить поверхневий.


Як виявилось, модні огляди існують із 17 сторіччя. Чи трансформуються завдання fashion-журналістики з часом? Вона інформує чи рекомендує, формує смак, потреби?

В еру пре-діджитал газети та журнали були єдиним джерелом інформації для людей по всьому світу. А в наш час, коли кожен собі медіа, не так важливо першим розказати про нову тенденцію, як розповісти про неї якісно.


Яким був Ваш шлях до журналістики у сфері моди? Чи так все уявляли до того як поринули у цей світ?

Мені була цікава мода задовго до того, як я почала займатись нею професійно. Мала щастя одразу на початку кар’єри потрапити в дуже якісне медіа: тоді щосезону подорожувала по головних тижнях моди світу: Нью-йорк, Лондон, Мілан та Париж. Я брала інтерв’ю в головних персонажів світу моди світу: Карл Лагерфельд, Соня Рікель, Джон Гальяно, Майкл Корс тощо. Світ моди виявився навіть більш яскравим, ніж я собі уявляла. Ця увага до деталей мене досі вражає. Головне відкриття полягало в тому, що це бізнес і всі процеси підпорядковані цьому.


На фото: редакція журналу Marie Claire в Нью-Йорку


Яких знань і вмінь вимагає fashion-журналістика? Де цьому навчитися? Що потрібно для того, щоб підтримувати професійну форму?

Щоб бути fashion-журналістом, потрібно любити моду і бути допитливим, а ще працьовитим, звісно. Прекрасно, якщо людина ще й має смак. В нас цьому можна навчитись на моєму курсі у Києво-могилянській академії. Професійну форму підтримувати потрібно щоденно читаючи головні англомовні джерела про моду. Плюс слідкувати за тим, що відбувається в суміжних сферах, адже мода пластична і дуже залежить від того, що відбувається довкола – практично вона відображає ці події в матеріальній формі.


Бути журналістом у царині моди – це якийсь особливий стиль життя?

В принципі так: fashion-журналісти багато подорожують, а ще багато презентацій відбувається ввечері. Соціальне життя для моди дуже важливе.


Отже, Ви багато подорожуєте. Чи є якісь регіональні відмінності у ставленні людей до феномену моди чи свого зовнішнього вигляду в цілому?

Відмінності разючі: італійці люблять моду та все яскраве так само, як і ми. А ось німці байдужі до цього. У Франції навіть продавці на базарі знають головних місцевих дизайнерів та слідкують за їхньою творчістю.


На фото: штаб-квартира Dior в Парижі


У чому родзинка Вашого сайту Words on Beaty? Чи зважаєте Ви на поширення ідеї бодіпозитиву?

Ми розповідаємо про те, як доглядають за собою надихаючі жінки: про спорт, харчування, декоративну косметику. Також про те, як розуміють красу і це часто розмови про справжність, мода на яку, до речі, приходить зараз.


Якби Вам довелося писати книгу, вона була б про моду?

Так, звісно. Я якраз в процесі написання книги про моду. Вона точно буде корисною не лише для українок, але й для жительок всього світу.


Є якась улюблена професійна байка? Курйозний випадок?Або навпаки, розкажіть про зустріч/випадок, що вплинули на подальше життя, чи були знаковими для професійного розвитку.

Колись в Парижі на вулиці ми зустріли одну з культових постатей світу моди - Карла Лагерфельда. Він просто вийшов з під’їзду будинку, а ми жили по сусідству та йшли в магазин. Це було якраз напередодні його показу для Chanel. Я запитала, чи готово все до дефіле. Він відповів: “Звісно” і побажав гарного вечора. Месье Лагерфельд дуже відкритий до всіх. Він єдиний дизайнер, який дає інтерв’ю всім журналістам після показу. А той час як інші можуть і не вийти до преси…


На фото: показ Chanel в Парижі


Фотоматеріали люб’язно надані Оленкою Мартинюк

__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх