мистецтво

Колаж у сучасному мистецтві

Колаж у сучасному мистецтві


«Ми всі митці», – писав Вілл Гомперц і не помилявся. Адже навіть якщо у вас немає художньої освіти і портрети вам не вдаються, все одно одним видом творчості ви однозначно займалися! Колажі. Вирізати, клеїти, компонувати – те, що було шкільними аплікаціями насправді серйозний жанр мистецтва.

Біограф Гастон Діль вважає, що колаж вигадав Пабло Пікассо в 1912 році у картині «Натюрморт з плетеним стільцем». Тоді це було щось абсолютно нове у мистецтві, тож колажем захопилися італійські футуристи, дадаїсти та сюрреалісти. І почалися експерименти. Пікассо вважав, що різні матеріали підсилюють можливості візуального вираження ідей. Тож додавав у свої роботи пісок, шматочки газет, шпалер, візитівки, стрічки і навіть дроти. Можливо, саме тому цю техніку інколи називають «мистецтвом зі сміття».

Пабло Пікассо «Натюрморт з плетеним стільцем»

Проте мета колажу не настільки проста, як може здаватися. Автор постає не лише як художник, але й як філософ. Колажисти створюють відірвану від реальності систему, коли звичні предмети з’являються у незвичних умовах. Це суб’єктивне конструювання реальності. Для кубістів колаж був способом організувати простір, зруйнувати традиційне сприйняття і стерти обмеження. Пікассо казав, що бере для своїх картин ті речі, які йому подобаються і не важливо, що вважають самі речі, вони мусять змиритися з новим для себе становищем. Адже це створення художнього світу, який не залежить від ролі речей у нашому.

Дадаїсти поглянули на колаж зовсім інакше. Із засобу конструювання він став синонімом хаосу і страхітливої непевності. Наприклад, у колажі Макса Ернста «Людину створює капелюх» автор насміхається над глядачем. Адже ніяких людей на картині немає, лише безліч циліндрів. Тут головні не капелюхи, а порожнеча, що контрастує з яскравим поєднанням барв. Головна мета таких творів: викликати стан емоційного афекту, показати хаотичність внутрішнього і зовнішнього світу, відмовитися від логічного обдумування.

Макс Ернст «Людину створює капелюх»

Впродовж років, у техніці колажу не відбулося разючих змін, проте вона захопила не лише живопис. Наприклад, режисер Сергій Параджанов вигадав техніку кіноколажу і використовував її у своїх фільмах, також розвивається фотоколаж, та й навіть на комп’ютері легко можна це зробити, тож чом би й не спробувати?


Ким надихатися

Джон Хартфілд
Німецький художник, якого переслідувала влада. Він створював свої роботи із фотографій політичних лідерів та газетних вирізок, щоб за допомогою цього критикувати нацистський режим. Він не прагнув до химерних форм, а на перше місце завжди ставив сенс. Однин із найвідоміших антивоєнних колажів Джона Хартфілда «Жолуді Гітлера» сатирично висміює лідера нацистів і показує абсурдність того, що відбувається, адже Гітлер доглядає дуб, на якому ростуть бомби.


Евгенія Лолі
Сучасна художниця з Каліфорнії, пробує себе у різних стилях та експериментує. Працює зі старими художніми журналами, трансформує щось давноминуле і актуалізує його. Її роботи дають простір для фантазії, а щоб створити сюрреалістичні сюжети, Евгенія обирає базове зображення і органічно вписує в нього інші. Художниця вважає, що мистецтво втрачає цінність, якщо митець намагається догодити клієнтам, тож розміщає свої роботи у вільному доступі і не комерціалізує їх.Кейдзі Іто
Японський художник, який зараз викладає в університеті Кіото. Створює колажі для журналів, реклами, обкладинок альбомів і має свій унікальний стиль. Зазвичай це багатофігурні композиції з використанням яскравих кольорів старої типографіки. Основні персонажі його робіт – це люди, що опиняються у ірреальних пейзажах.Роман Чеслевич
Один із засновників Польської школи плакату, основним принципом творчості вважав красу і зрозумілість. Видавав журнали, присвячені візуальному мистецтву, працював у Польській кінокомісії та Варшавському графічному агентстві, де витворив власний стиль. Будь-яка тема, метафора і образ трансформувалися у яскраві плакати. Роман Чеслевич перетворив колаж на мейнстрімне мистецтво, бо бачив потенціал і варіативність цієї техніки.Колаж живе, розвивається і не має технічних чи географічних обмежень. Можна взяти усе, що є під рукою і надати цьому новий сенс.

__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх