ілюстрація графічний дизайн дизайн уривки

Як замовити ілюстрацію: інструкція для новачків

Як замовити ілюстрацію: інструкція для новачків
Текст: Тесс Редборн, Старша агентка в Central Illustration Agency (CIA)
Ілюстрації: Marcos Farina
 

Не важливо чи ви працюєте у дизайнерській агенції, чи керуєте власним бізнесом, в будь-якому випадку, вперше замовити ілюстрацію може бути лячно. Мета цієї інструкції зробити процес замовлення максимально простим і приємним для обох сторін. Я писала із думкою про клієнтів. Проте текст стане у нагоді ілюстраторам-початківцям, які хочуть виконувати свої перші замовлення і не впевнені, що варто знати перед тим, як розпочати проект.


1. Початковий запит
2. Угода про нерозголошення
3. Бриф
4. Ліцензії
5. Контракти
6. Робочий процесс


Початковий запит
Ви не повірите, скільки листів надходять мені на пошту із запитом, у якому немає жодних деталей, окрім: “У нас є цікавий проект для ваших ілюстраторів, вони можуть за нього взятися?”. Варто сказати, що більшість професійних ілюстраторів працюють над більш ніж одним проектом одночасно. Тож якщо я розповім їм подібний запит, 9 з 10 людей дадуть відповідь: “Можливо, але для чого?”. Тож моя порада: виділіть трішки часу і одразу опишіть нам загальні риси вашого проекту.

Чим більше деталей у вашому початковому запиті, тим краще. Ми розуміємо, що інколи вас цікавить просто можливість співпраці перед тим, як вдаватися в подробиці. Тоді повідомте нам, кількість ілюстрацій і їх складність. Вам потрібні 3 прості картинки чи 10 густонаселених вуличних сцен? Також сповістіть про дедлайн, навіть якщо дата приблизна.

Завдяки цій інформації ми зможемо впевнено відповісти “так чи ні”, і нам буде легше рухатися далі, знаючи основні вимоги.


Угода про нерозголошення
Нас часто просять підписувати угоди про нерозголошення і це цілком нормально. Проте якщо ми знайдемо у документі пункти, які вимагають передати авторські права – це насторожує. Ми ніколи не підпишемо це, якщо не знаємо бриф (суть проекту і технічні вимоги – прим. перек.) та повну інформацію про клієнта. Тому пункт про передачу прав НІКОЛИ не повинен бути в угоді про нерозголошення.

На цьому етапі нам потрібен правильний бриф.


Що в нього включити:

Основна інформація
Скільки ілюстрацій?
Чому це важливо?
Для чого вони?

У вас є референси? Це фотографії того, що ілюстратор має намалювати або картинки, які передають бажаний стиль. Багато ілюстраторів мають декілька варіацій свого стилю, тож ви можете вибрати з їх портфоліо ті зображення, що вам подобаються. Також можете додати у референси малюнки іншого ілюстратора. Проте не перестарайтеся, адже якщо робіт іншого ілюстратора буде забагато, виникне логічне питання, чому не замовили роботу саме в нього. Також ілюстратор, з яким ви працюєте, може почуватися дискомфортно тому, що змушений копіювати чиїсь роботи.

Наскільки великі вони мають бути? Маленькі іконки для сайту чи білборд? Які розміри? Якщо у вас є специфічні вимоги, наприклад векторні зображення, переконайтеся, що це вказано. Ви здивуєтеся, як мало ілюстраторів працюють у векторі (нотатка: якщо ви не впевнені, що таке векторне зображення, пошукайте інформацію… і ні, ми не можемо зробити акварельний малюнок ручної роботи у векторі).

Вам потрібен файл із шарами (наприклад, Фотошопу)? Обережніше з цим проханням: багато ілюстраторів неохоче надішлють такий файл і їх можна зрозуміти. Багатошаровий файл НЕ дає клієнту право обрізати зображення як заманеться без дозволу ілюстратора. Якщо ж файл вам потрібен, то будьте готові до питань з якою метою плануєте його використовувати. Можливо, анімувати чи використовувати елемент композиції окремо?

Скільки правок вам потрібно? Зазвичай я встановлюю обмеження 2-3 безкоштовні правки для кожного клієнта (в рамках запланованого бюджету). Цього достатньо, аби отримати зворотній зв’язок на етапах ескізу олівцем, загального визначення кольорів та фінального пропрацювання кольору з деякими налаштуваннями в кінці. Якщо проекту потрібно більше правок, доведеться збільшити бюджет. Тому коли відчуваєте, що вам знадобиться варіативність і можливість розвивати ідею, повертатися до попередніх етапів, попросіть включити більше правок.

Дозволяєте вносити зміни у бриф? Деякі ілюстратори обожнюють доповнювати проект власними ідеями. А іншим навпаки, потрібна структурованість і чітко прописаний бриф. Будьте готові заплатити більше… клієнт може розпочати з розмитої ідеї і не знати, чого хоче, допоки не побачить ескіз, тож цей процес гарантовано затягнеться.


Ліцензії
Ліцензії – важлива частина прибутку, тому кожен ілюстратор повинен подбати про те, аби обмежити її до необхідних галузей. Адже практика “повного викупу” робіт робить професію ненадійною та знецінює працю.

Зазвичай ліцензія складається з трьох частин: час, територія і медіа.

  • Як довго ви збираєтеся використовувати ілюстрацію?
    6 місяців, 1 рік, 5 років, назавжди.
  • На якій території її будуть використовувати?
    Великобританія, Сполучені Штати, Європа, увесь світ.
  • У яких медіа?
    Веб-сайт, онлайн-реклама, соціальні мережі, електронний лист, брошури чи флаєри, на місцях продажу чи у магазинах, внутрішні листи, зовнішня реклама (білборди, плакати), цифрова реклама, мерчандайзинг, упаковка, реклама у пресі чи телебаченні.


Як альтернативу, можемо запропонувати обмежену ліцензію. Наприклад, якщо ви друкуєте 2000 брошур, можна зробити ліцензію лише на цей тираж. Проте якщо вирішите перевидати її через кілька років, доведеться доповнювати ліцензію.

Може звучати очевидно, але чим більша ліцензія, тим дорожче вона коштує. Тому якщо ви просите “повний викуп” (усі медіа, увесь світ, безтермінова та ексклюзивна ліцензія), гадаючи, що це буде простіше, не дивуйтеся кругленькій сумі у відповідь.

Щодо присвоєння авторських прав – це зовсім інша справа, надзвичайно рідкісна і дорога.


Контракти
Більшість клієнтів мають свої власні контракти, які надсилають нам, і це чудово. Проте якщо його немає, ми можемо надіслати свої загальні положення і вимоги. Завжди перевіряйте, аби у договорі було погодження про гонорар по завершенню робіт, умови оплати і кому буде належати інтелектуальна власність.


Робочий процес
Щойно усі погодження почнуть діяти, ми (ілюстраторська агенція – прим. перекл.) познайомимо вас з ілюстратором і надамо усі контакти, аби нарешті зайнятися творчістю! Зворотній зв’язок краще організувати етапами (виконали частину роботи – обговоріть), а не вимагати крихітні зміни коли заманеться. Коментуйте роботу в найкоротші терміни. Якщо вам потрібно більш ніж 2 дні, повідомте ілюстратора, аби він міг займатися своїми справами.


За матеріалами Тесс Редборн

Більше практичних порад для ілюстраторів знайдете в книзі Дерека Бразела і Джо Девіс «Як стати успішним ілюстратором»

__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх