Неон-арт: чому люди як метелики?

Неон-арт: чому люди як метелики?


Неонові вивіски засліплюють нічних перехожих, заманюють у заклади, а у когось асоціюються з нав’язливою рекламою. Також ці яскраві вогники зацікавили митців. Що з цього вийшло? Щось сяюче!

Неон відкрили у 1898 році два англійських хіміки. Це газ, який вони виявили методом виключення, коли прибрали більш важкі компоненти, як от кисень чи азот. І хто ж знав, що якийсь газ у 1910 році перетвориться на лампу? Скажемо спасибі винахіднику Жоржу Клоду. Трубки, наповнені сумішшю неону і азоту починають світитися червоно-помаранчевим кольором, якщо пропустити через них електричний заряд. Саме цей колір вважають класичним неоновим. Щоб отримати інші варіації світла, можуть додавати у суміш ртуть, покривають трубки зсередини барвами чи використовують інші благородні гази. Дуже швидко це ноу-хау завоювало популярність і ресторани чи кафе з радістю вигадували яскраві вивіски, щоб бути в тренді. І лише у 60-х роках неон нарешті дібрався до творчих рук художників.


Одним із перших митців, які вирішили творити зі світла, був Джозеф Кошут. У своїй роботі «П’ять слів із помаранчевого неону» (1965) він використав захоплення філософією мови і створив концептуальний об’єкт. У наші дні неон не втрачає популярності і знову стає актуальним. У чому секрет? Мода повертається? Річард Перрі, директор Grundy Art Gallery, жартує, що всі люди можливо трішки метелики, які летять на світло. Адже існує навіть фестиваль світла Blackpool Illuminations, де експонатами стають витвори з неону. У мистецтвознавців є своя версія: неонові інсталяції викликають своєрідний когнітивний дисонанс, адже звична рекламна форма поєднується із незвичним змістом, який тривожить глядачів, змушує вийти із зони комфорту, емоційно впливає на них.Чиї роботи варто подивитися?

Джозеф Кошут
Після своєї першої неонової роботи, яку ми вже згадували, Джозеф Кошут у 1969 році написав есе «Мистецтво після філософії». Митець стверджував, що традиційний художньо-історичний дискурс вже скінчився. Нове мистецтво має зосередитися на об’єкті та концепції роботи. До того ж Джозефа Кошута цікавила мова, в його мистецтві слова замінили образи, а інтелектуальна провокація прийшла на зміну традиційному сприйняттю глядачів.


Брюс Науман
Цей митець заперечує ідею, що художник повинен мати впізнаваний стиль. З середини 1960-х років він експериментував з різними засобами і медіа. Брюс Науман вважає, що естетичний досвід важливіший, тому часто дезорієнтує глядача. Одна з найвідоміших його робіт – The true artist helps the world by revealing mystic truths (Window or wall sign). Він винайняв закинутий продуктовий магазин в Сан-Франциско і зробив там свою студію. Згодом на стіні вивісив свою неонову роботу, яка виглядала як типова реклама магизинів, але несла зовсім інше повідомлення: «Справжній митець допомагає світу, відкриваючи містичні істини». 


Бертран Лавьє
Французький художник відомий своїми саркастичними роботами. Бертран Лавьє покривав товстим шаром звичайні предмети і показував, що навіть банальні речі можуть стати мистецтвом. Автомобіль, що давно згорів, пом’ятий мопед, диван у формі губ з легкістю ставали експонатами на його виставках. Новизна і неординарність допомагають запам’ятати його інсталяції, переосмислювати ідеї його робіт знову і знову.


Еврен Текіноктай
Молода художниця із Данії. В останніх роботах часто використовує дзеркала, які стають метафорами самозакоханого суспільства. Вона змушує глядачів почуватися незручно, викривлює простір. А щодо неонових робіт, то сама Еврен характеризує їх як «драг». Тобто поєднання чоловічого і фемінного. Яскравий блиск і гламур приховують троси на фасаді, тож поєднання фактур викликає у кожного різні асоціації.То що, захотілося полетіти на світло, як метелик? Повз такі роботи складно пройти повз, адже яскрава композиція приваблює погляд. Та щоб споглядати з користю, читайте Вілла Гомперца «Що це взагалі таке? 150 років сучасного мистецтва в одній пілюлі», аби дізнатися історію сучасного мистецтва і розуміти глибинні процеси, які ним керують.

Автор: Valeria Pinchuk 

__________________________________________________________

Читати  «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх