Чому ми любимо (або ненавидимо) речі довкола нас?

Чому ми любимо (або ненавидимо) речі довкола нас?

Нас оточують речі. Очевидний факт, чи не так? Проте деякими користуватися приємно, а деякі викликають лише роздратування і думки за що ж така кара. Дон Норман, експерт дизайну та професор когнітивних наук вирішив дослідити це питання. Його книга «Дизайн звичних речей» стала порятунком і путівником для дизайнерів, а усім зацікавленим пояснила тонкощі цієї сфери та чому виникають людські вподобання. На щастя, Дон Норман на одній праці не зупинився, тож зараз ArtHuss видає дві наступні книги автора! Їх вже можна придбати за попереднім замовленням, а згодом прийти з ними за підписом автора. Адже Дон Норман буде спікером на конференції Krupa UI/UX Conference, яку 6 квітня організовує освітня платформа Projector у Києві.


А тепер згадайте, коли востаннє ви намагалися відкрити двері не в той бік? Яку річ найпершою брали на полицях магазину? Ці дії здаються механічними і звичними, проте ними керують досвід, мозок і враження. У книзі «Емоційний дизайн: Чому ми любимо (або ненавидимо) речі довкола нас» Дон Норман описує експеримент японських вчених: вони дали можливість групі людей обрати, яким банкоматом скористатися. Це було тестування інтерфейсів: ззовні банкомати були однакові, проте розташування клавіш було різним. Виявилося, що більшість людей обирала привабливий варіант розміщення клавіш, їм здавалося, що такий банкомат навіть зручніший. Згодом подібне дослідження повторили в Ізраїлі і результати підтвердилися. І що б це значило? Привабливі речі змушують людей мислити творчо, а це значно полегшує пошук рішень. Отже, естетика дизайну впливає на легкість у використанні.


Дон Норман описує кілька рівнів емоційної взаємодії з предметами:

1. Підсвідомий рівень. Із назви зрозуміло, що ми не контролюємо цей процес. Це миттєві базові рішення про оточення: безпечно чи загрозливо, добре чи погано…Саме тут закладається емоційна обробка інформації та поштовх до подальшої взаємодії.

2. Поведінковий рівень допомагає у використанні речей. Друкувати на клавіатурі, ходити, їздити на велосипеді – це добре знайомі дії, навіть не усвідомлювані. Проте це впливає на наш досвід роботи з продуктом. Пам’ятаєте двері, які відкриваються не в той бік, у який очікували? Упс, це зламався поведінковий шаблон. Якщо взаємодія ефективна, то й користувач щасливий.

3. Рефлексія. Тут мозок може насолоджуватися роздумами. Цей рівень поєднує емоційні і когнітивні реакції, використовує досвід, опис, зображення, узагальнює і систематизує уявлення про світ і предмети. Якщо вам потрібні консерви, то скоріш за все, оберете їх у металевій бляшанці, ніж скляній. Таке уявлення простіше і зрозуміліше.

Ці рівні не існують окремо, вони постійно взаємодіють. Дон Норман наводить як приклад ситечко для чаю Te ò від Стефано Піровано.


Воно таке усміхнене, симпатичне (підсвідомо), ба більше, його можна використати (поведінково ви знаєте, як працюють ситечка). Тож коли цей предмет опиняється на краю горнятка і в ньому затримується чайне листя – яке приємне поєднання краси і користі! А тепер уявіть дизайнера, який майстерно вміє користуватися цими емоційними рівнями. Його продукти будуть на вагу золота! А Дон Норман у книзі «Емоційний дизайн: Чому ми любимо (або ненавидимо) речі довкола нас» навчить саме цього.

А вже у книзі «Опанувати складність» Дон Норман констатує: життя складне. Це не вирок і не песимістичний прогноз, а висновок із власних спостережень.


Сучасні технології настільки розвинулися, що бідолашні користувачі інколи губляться і все, що залишається – це скаржитися на складність і заплутаність. Дон Норман вважає, що винні не складні технології, а поганий дизайн. Поганий дизайн все ускладнює, а хороший навпаки. І книга «Опанувати складність» пояснить, як зробити життя простішим. Для того, аби дизайнерам це вдалося, доведеться досліджувати структуру і відпрацювати навички. Так само як людство навчилося писати і читати, водити авто, так само воно навчиться опановувати складні інструменти. У книзі Дон Норман вдається до філософських спостережень і все ж вирішує, що складність – це чудово. Хороше життя має бути насиченим, різноманітним, складним і водночас зрозумілим.

Навіть перечниця і сільничка не такі прості, як здаються. І для когось багато дірочок для солі може звучати шалено.


Дизайн – захоплива та інколи заплутана річ, тож приємно мати такого досвідченого повідника як Дон Норман у цих хащах нових знань!

__________________________________________________________

Читати «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх