Як обрати шрифт і чому деякі відлякують нас?

Як обрати шрифт і чому деякі відлякують нас?


Щодня погляд блукає по біл-бордам на вулиці, постам в соцмережах… І достатньо лише кілька секунд, аби відвести очі, прокрутити далі і не сприймати цю інформацію. Можливо, ви скажете, що економите свій час і фільтруєте дані. А ми розповімо, що вам просто не сподобався шрифт (і ви про це навіть не здогадувалися). Бо наш світ насичений графічним дизайном! І часто ми сприймаємо його підсвідомо. Від флаєрів, які роздають біля метро, до упаковки улюбленого соку чи меню вишуканого ресторану… А якщо навчитися розуміти дизайн, одразу стане очевидно, чому певні речі нас приваблюють, а деякі відштовхують.


1. З’ясуйте вид шрифту
2. Шрифти із засічками
3. Шрифти без засічок
4. Не забувайте про контекст


Видавництво ArtHuss починає видавати серію книг для творчих професій. Зустрічайте «Основи. Графічний дизайн 01: Підхід і мова» – це перше видання, яке познайомить зі світом дизайну і буде зрозумілим не лише професіоналам, але тим, хто ніколи не мав справу з цією сферою. А поки ми чекаємо книгу із друку, вона вже доступна за попереднім замовленням! В одному з розділів автори детальніше розказують про типографіку. Тож про біл-борди і пости в соцмережах ми не дарма згадували, адже правильно підібраний шрифт впливає на сприйняття. А типографіка в широкому розумінні і є наукою про шрифти. Тут є безліч тонкощів: створення, декорування літер, компонування, верстка тексту, пропорції літер, інтервал між ними… Та поки не будемо пірнати так далеко у море, а погуляємо на березі, злегка замочивши ноги. І з’ясуємо, як правильно підбирати шрифти, аби погляд на них затримався на довше.

З’ясуйте вид шрифту
Класифікацій є безліч, тож у них легко заплутатися. Це як і в будь-якій іншій науці, коли одні твердження можуть суперечити іншим. Та для зручності зосередимося на двох видах, які відрізняються наявністю маленьких рисочок на кінчиках літер. Антиква – це шрифт із засічками. Гротеск – без засічок, до цієї групи також можна зарахувати шрифти, які імітують почерк, відображаються символами чи емодзі та інші.

Шрифти із засічками
Корисні для довгих текстів (таких, як цей). Раніше вважали, що засічки заважають сприйняттю, проте дослідження довели, що вони навпаки, скеровують погляд читачів. У традиційному верстанні книг також використовують антикви. Тож візьміть на замітку для оформлення своїх резюме, листів чи інструкцій шрифти Georgia чи Garamond. Звісно, старий добрий Times New Roman теж згодиться, але інколи він аж надто офіційний.

Шрифти без засічок
Гротески, навпаки, використовують для коротких текстів. Саме тому цей вид шрифтів оточує нас повсюди! На сайтах, у логотипах, брошурах, рекламі… І не дивно, бо з ХІХ століття гротески вважають синонімом сучасності. Італійський графічний дизайнер Емануель Абрате зробив експеримент і вирішив замінити назви брендів у логотипах на назви шрифтів, які вони використовують. І навіть до ворожки не потрібно ходити, аби здогадатися, що більшість шрифтів – це гротески.


Не забувайте про контекст
Вище ми згадували, які шрифти краще виглядають у резюме. Що ж станеться, якщо замінити їх на якийсь більш веселий, наприклад, Comic Sans? Нічого катастрофічного: Земля не зупиниться і небо не впаде… Проте потенційний роботодавець може подумати, що ви маєте недостатньо серйозні наміри. Шрифт Comic Sans створили для реплік віртуального помічника Microsoft, а надихалися коміксами. Тож його слід використовувати обережно. Хоча у цього шрифту є захисники, які вважають, що шрифт доречний у будь-якій ситуації. Вони навіть створили блог у Tumblr, який називається Comic Sans Project, і де вони замінюють всі шрифти у логотипах брендів на свого улюбленця.

Проте хай там як, контекст використання важливий. Було б дивно використовувати у меню вареничної шрифти, що імітують ієрогліфи. Так само й давньослов’янські шрифти не доречні на фасаді ресторану, де подають суші.

Вдалий шрифт може покращити дизайн або ж зруйнувати враження остаточно. Тож надихайтеся книгою «Основи. Графічний дизайн 01: Підхід і мова», у ній також є інтерв’ю з гуру цієї професії. Розвивайте свої навички і насолоджуйтеся красою навколо та сміливими візуальними рішеннями. А головне – створюйте їх самі!

__________________________________________________________

Читати  «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх