мистецтво персоналії

Берта Вейль – маленька галеристка великих митців

Берта Вейль – маленька галеристка великих митців


На 148 сторінці книги Філіпа Гука «Галерея пройдисвітів» ми нарешті зустрічаємо згадку про жінку арт-дилерку і дізнаємося, як підступно повівся із нею герой цієї глави. Так, галеристку Берту Вейль важко назвати успішною у комерційному аспекті, але вона зіграла значну роль у розвитку авангардного мистецтва свого часу.

Берта Вейль народилася у Парижі в 1965 році. Сім’я не була заможною, тому дівчина рано почала працювати в антикварній крамниці свого далекого родича. Таким чином Берта познайомилася і з колекціонерами, і з продавцями мистецтва.


Іл.1 «Портрет Берти Вейль» кольоровими олівцями роботи Луї Махеліна, до 1930 року


Пізніше вона стала арт-дилеркою Пікассо, а у 1901 році відкрила, позичивши гроші у вдови свого першого роботодавця, галерею Galerie B. Weill, яка благополучно існувала до початку Другої світової війни. Ви помітили, що назва галереї не акцентує увагу на статі власниці?– тодішнє суспільство не схвалювало жіночу автономію.


Іл.2 Арт-дилерки Берта Вейль (ліворуч) та Люсі Боллаг


Найвідоміший факт, пов’язаний із галерею – скандал довкола персональної виставки Модильяні 1917 року. Щоб привабити відвідувачів пан Зборовський (арт-дилер художника) виставив у вітрині два жіночих портрета у стилі ню. Вікна галереї виходили на поліцейський відділок, тож оголені панянки не довго тішили перехожих. Через погрозу конфіскувати роботи, Берта Вейль вимушена була зняти всі картини з експозиції. За чутками, єдину роботу, що тоді продали, власник повернув через кілька днів.


Іл.3 Афіша першої персональної виставки Амедео Модільяні у галереї Galerie B. Weill


Діяльність Маленької Матусі Вейль сприяла розвитку кар’єри багатьох французьких художників, в тому числі й жінок: Сюзанни Валадон, Емілі Шармі, Жаклін Марваль. Берта першою виставила роботи Тулуз-Лотрека, полотна фовістів, картини Дієго Рівери, витвори українського художника та скульптора-кубіста Олександра Архипенко.


Іл.4 Сюзанна Валадон, вугілля та олівець на папері, 1895 р.


Присвячено Берті Вейль Співпраця пані Вейль із Пікассо на початку його творчого шляху, допомогла художникові довести родичам та собі самому, що вибір долі митця – не легковажна примха, що його робота заслуговує на увагу та повагу. У 2017 році портрет Берти Вейль роботи Пікассо став французьким національним надбанням.


Іл.5 «Портрет Берти Вейль» - робота Пабло Пікассо 1920 року


«Дуже чесна, якось Берта Вейль відмовилася придбати у п’яного Утрілло гуаші по 5 франків за штуку, тому що не бажала скористатися його станом. Доволі невибаглива, вона спала в комірці, харчувалася овочами і компотом, які варила тут же, у галереї. Грошей у неї завжди було обмаль, тому часто доводилося закладати свої не надто розкішні прикраси», – пише Жан Поль Кремпель, французький мистецтвознавець.


Іл.6 «Портрет Берти Вейль» - робота французького художника-експресіоніста Едуарда Ґьорга 1929 року


У 1940 році галерею довелося закрити – через борги та все відчутнішу небезпеку нацизму, але Берта продовжували торгувати мистецькими творами. Після війни на неї чекав важкий період: її переслідували фінансові негаразди та практично зник зір. У 1946 році художники, яких колись так щиро підтримувала галеристка, організували аукціон своїх робіт у підтримку Вейль, але померла жінка у невідомості. Хоча за кілька років до смерті Берту Вейль було нагороджено орденом Почесного легіону.


Іл.7 Книга Маріанн ле Морван «Маленька галеристка великих митців» (2011 рік) - перша біографія Берти Вейль


У 2009 році розпочалася реконструкція архіву пані Вейль, вийшла її перша біографія, на фасаді будинку, в якому працювала галерея, було встановлено меморіальну дошку, а у 2018 році відбулося перше нагородження премією імені Берти Вейль. Її отримав Еммануель Поллак за дослідження діяльності ще однієї французької арт-героїні Рози Валлан, діяльність якої сприяла реституції мистецьких об’єктів, викрадених під час Другої світової війни.


Іл.8 Інтер’єр галереї Galerie B. Weill


Автор: Катерина Коркішко

__________________________________________________________

Читати  «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх