графічний дизайн дизайн уривки із книжок arthuss

Генерування ідей в графічному дизайні. Із чого почати

Генерування ідей в графічному дизайні. Із чого почати


Видавництво ArtHuss продовжує видавати книги серії про графічний дизайн для професіоналів та новачків. Книга «Основи. Графічний дизайн 03: Генерування ідей» вийде з друку вже у цього місяця. З цього приводу ділимось уривком із книги. 


Уривок із Розділу 1 — Базові принципи

Із чого почати

Є кілька ефективних способів підготуватися до генерування ідей і певні техніки, що дадуть вам змогу отримати від процесу максимум. Якщо міркувати про дизайнерський процес як про подорож, а про ідеї — як про речі, що трапляються вам на шляху, то обдумування маршруту на старті допоможе прокласти цей шлях на мапі.

Найважливіше в дизайнерському проекті — і для студента, і для професіонала — зрозуміти бриф. Бриф — життєво необхідний інструмент, який вказує, що ви маєте створити, куди ваш витвір потрапить і хто ним буде користуватися. А ефективне генерування ідей допоможе впоратися з поставленими завданнями. Тут не варто себе надто жорстко обмежувати, лишайтеся відкритими й розглядайте всі варіанти.

У міру розвитку ідей треба постійно повертатися до брифу й міркувати, чи ви просунулися вперед завдяки зробленій роботі. Добре, коли є час на докладний аналіз ідей, але тут слід зважати на параметри проекту. Особливо якщо клієнт платить вам за час — він тоді, напевно, розраховує, що ви будете шукати й знаходити інноваційні рішення, однак виявлятимете відповідальність і не відступатимете від суті.

Після ознайомлення з брифом відразу беріться до справи! Починати можна з будь-якої частини проекту. Спершу новий проект може здаватися неохопним, тож спробуйте знайти в ньому те, що вас надихає, і рушити звідти. Ця книжка стимулюватиме вас підважувати власні погляди та порушувати звичний порядок дій, аби досягати результатів, що значно перевершують сподівання.

Коли важко почати роботу над проектом, дуже допомагають часові обмеження. Оберіть один аспект, визначте собі термін (скажімо, до однієї години) і працюйте — а потім киньте, зробіть перерву й оберіть іншу ділянку для штурму.


1.1 Університет Оксфорд Брукс Hat-trick Design

Університет Оксфорд Брукс, непересічний навчальний заклад у Великій Британії, замовив серію графіки, яку планував публікувати під час перебудови університетського містечка. Зображення можна було побачити видрукуваними — на білбордах, а дещо було втілено й у формі скульптур, розташованих на території містечка. За ефективну метафору діяльності університету було обрано простий символ: «Тут використано символ навчання та зростання — дерево — на позначення досягнень. Кожне дерево було розроблено індивідуально, аби показати розмаїтість і масштабність навчального закладу. Образ дерева також перегукується з ідеєю вкорінення, створення фундаменту для майбутніх поколінь. Проект утілюватиметься одночасно з перебудовою містечка, і загалом буде розроблено серію з понад 150 різноманітних зображень дерев», — розповіли представники Hat-trick.


Креативне середовище

Саме місце, де ви працюєте, мусить сприяти креативній роботі. Усі працюють по-різному: хтось віддає перевагу чистоті, інші — впорядкованому хаосу. Як би не було впорядковано ваш простір, тут має бути все те, що сприяє продуктивності: засоби для малювання, журнали, книжки, інтернет-зв’язок і перекуски. Коли це все під рукою, немає жодних причин переривати потік творчості.

Аби мати змогу ефективно працювати протягом певного періоду, постарайтеся звести до мінімуму шум та все інше, що може вас відволікати. Уміння зануритися в питання дизайну надзвичайно важливе, і на це потрібен час. Щоб знаходити креативні рішення, ви мусите дізнатися все, що тільки можна, про проект, тож будьте готові до детального дослідження клієнта, контексту й ринку. Ключове тут — наявність простору та інструментів, що дають змогу працювати ефективно. Який формат роботи ви б не обрали (із файлами в комп’ютері, із теками та альбомами для ескізів чи з корковими дошками), подбайте про те, щоб матеріали до кожного з проектів було зібрано в певному місці й чітко відмежовано від усіх решти матеріалів, — адже через погану впорядкованість можна втратити не одну годину роботи.


Дослідження показали, що барокова музика, наприклад «Пори року» Вівальді, стимулює альфа-активність мозку, яка пов’язана з креативністю. Якщо музика допомагає вам думати (чи, навпаки, позбуватися непотрібних думок), скористайтеся з цього. Створення відповідного середовища сприяє креативності — допомагаючи або зосередитися, або забути зайве.


1.2–1.4 Розробка корпоративної айдентики

Dowling Duncan

Створення середовища та ситуації, що сприяють креативності, — важлива складова дизайнерського процесу. Dowling Duncan представив роботи Номи Бара своєму клієнтові, юридичній фірмі Coblentz, Patch, Duffy & Bass із Сан-Франциско, яка потребує нової корпоративної айдентики. Залучення клієнта в такий спосіб включає його в процес, із яким клієнти зазвичай не стикаються.
1.5–1.6 Креативне середовище

Studio Myerscough

Перебування у сприятливому для креативного мислення середовищі може суттєво позначитися на процесі генерування ідей.


«Мені пощастило — я маю кілька місць для роботи. І я прагну, щоб цей простір завжди був ніби чисте полотно: білі стіни з прекрасним верхнім освітленням, стіл і кілька стільців. Тож коли я вирішую щось зробити, можу тут-таки почати. Якийсь конкретний проект може тимчасово заповнити цей простір, але щойно його завершено — все знімається зі стін і робочий простір очищується, готуючись до нового проекту, що може початися будь-коли» (Мораґ Маєрскоф).


Відволікаємося

Як би ви не любили працювати, ідеям важко пробитися, коли голова засмічена. Відволікання та зміна оточення іноді можуть відкрити розум для нових ідей. Коли знайти ідею ніяк не вдається, найкраще, що можна вдіяти — це вийти зі студії й податися на прогулянку. Кожен має улюблену тиху місцину, де можна заспокоїтися й перепочити. Це може бути парк, пляж або кав’ярня. Коли ви розслаблені, ваш розум перефокусовується, і ви починаєте мислити виразніше. Більшість дизайнерів знаходять свої найкращі ідеї саме коли думають про непов’язані речі. Осяяння нерідко може вас спіткати у звичайному місці — за столом під час сніданку, по дорозі додому. Це тому, що голова відпочила, «провітрилася» й не закипає від роботи над поточними завданнями. Не треба надто покладатися на осяяння (особливо коли дедлайн на носі), але прибирання зайвого може іноді виявитися не менш ефективним, ніж будь-які інші процеси генерування ідей.


1.7–1.8 Повне зібрання книжок про Гаррі Поттера

Webb & Webb

Коли Webb & Webb отримали замовлення розробити дизайн упаковки для серії книжок про Гаррі Поттера, у брифі було досить незвичайне побажання: жодних покликань на кіноверсію. Через потенційні проблеми з копірайтом не можна було використовувати стиль і образи з фільмів, тож довелося розробляти цілком новий стиль.

Дизайнери скористалися цікавим прийомом — вони поставили гіпотетичне запитання: «Якби Гаррі Поттер отримав ці книжки поштою, який вигляд вони б мали?». Так народився самобутній дизайн, що не перегукується з кіноверсією, хоча й нагадує про неї. В оформленні упаковки використано серію тромплеїв (див. с. 70) і вигадані деталі, як-от марка «Совиної пошти».


Шукай натхнення й інформацію

Коли працюєш над складним проектом, натхнення — це вже половина справи. Якусь частину цього натхнення ви можете отримати з брифу, але решта — за вами. Графічний дизайнер мусить дуже добре орієнтуватися в нещодавніх розробках своєї галузі, знати найновіші тенденції, технології й роботи талановитих колег. Це все не тільки підживлює вашу власну роботу, але й дає вам змогу бути свідомим поточних можливостей у вашій царині та прогнозувати появу нових. Така обізнаність постає із комплексного розуміння мистецтва, політики та культури, адже ці сфери взаємозалежні.

Кольори, використані в нещодавніх модних показах, часом підказують стильні та сучасні рішення, а розуміння економічних процесів допомагає знаходити роботу й обирати матеріали в динамічних секторах. Переглядайте й сучасні, й історичні зразки дизайну — не варто звужувати собі горизонт, адже смаки та ідеї, хоча вони й змінюються постійно, завжди зазнають впливу попередників. У блогах та публікаціях ви знайде безліч прикладів із проектів, схожих на ваш. Виходьте за контекст роботи й розглядайте будь-які елементи, що можуть бути для вас корисними: типографічні стилі, кольорову палітру й матеріали.

Натхнення може охопити вас у будь-який момент, тож завжди будьте готові занотувати ідею — це дуже допомагає в розвитку проекту. А ще ви можете геть випадково натрапити на щось таке, що надихне чи наштовхне на думку. Аби не втрачати несподівані знахідки, варто завжди носити з собою альбом для ескізів, ручку й камеру. Не чекайте натхнення, висиджуючи в студії. Дизайн — це спосіб життя. Ідеї та натхнення можуть чекати на вас будь-коли й будь-де, і їх не слід відкидати.


Продовження читайте в книзі Ґевіна Емброуза і Ніла Леонарда «Основи. Графічний дизайн 03: Генерування ідей»

__________________________________________________________

Читати  «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво читайте в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх