підбірки

5 книжок для менеджерів мистецтва від Катерини Підгайної

5 книжок для менеджерів мистецтва від Катерини Підгайної

Катерина Підгайна, кураторка курсу Art. Management. Curation в школі Projector, мистецтвознавиця та експертка Українського культурного фонду, зібрала власний ТОП-5 книжок, які повинні стати настільними для тих, хто збирається поринути у світ кураторства або вже давно в ньому перебуває.


Для початку варто зрозуміти, що не існує однієї чарівної книги для молодого куратора чи менеджера мистецтва, яка б допомогла одразу зрозуміти хто є хто в арт-середовищі та як оминути найбільші підводні камені в цій професії.

Хотілося б розказати про книжки, які так чи інакше допомогли мені краще розібратися із сучасним арт-середовищем та ролями, які в ньому існують, зокрема, з місцем куратора та менеджера. Це лише кілька обраних з безлічі корисних та якісних видань. І звісно ж, що ці рекомендації не заміняють літературу з історії та філософії мистецтва та постійне відвідування музеїв та галерей.


  1. The Curator's Handbook. Adrian George
  2. The Participatory Museum. Nina Simon
  3. Пройти крізь стіни. Марина Абрамович
  4. A Brief History of Curating. Hans Ulrich Obrist
  5. Breakfast at Sotheby's. Philip Hook


1. The Curator's Handbook. Adrian George

Книга №1 в моєму персональному хіт-параді книжок для кураторів.

Уся інформація подана читачу дуже структурно та змістовно. Оскільки поняття куратора або менеджера у мистецтві ще доволі нове, методологічних усталених правил та орієнтирів у професії практично немає.


Наприклад, у розділі «Контракти, переговори, взаємні зобов'язання» мова буде йти саме про практичні рекомендації. Відповідно, в українського читача виникатиме питання, наскільки описаний кураторський досвід релевантний з нашими реаліями. Для мене це звучить як заклик спочатку до створення цих реалій, в яких вже реалізовуватимуться зобов'язання та створюватимуться робочі контракти.

Формат видання Garage неймовірно вдалий. Текст читабельний, з кольоровими акцентами на важливих цитатах, як в дитячих книгах. Написано дуже доступно і навіть захопливо. Книга обов'язкова до прочитання кожному, хто має відношення до створення культурних та мистецьких проектів.2. The Participatory Museum. Nina Simon

Думаю, ця книга повинна стати настільною для всіх працівників музеїв – від директора до гардеробниці. Звісно, що не варто копіювати описані тут ідеї та кейси, але вони настільки прості й водночас геніальні, що втриматися важко.

Наприклад, створений групою музеїв у Англії онлайн-каталог «Я люблю музеї» пропонує обрати музей саме за інтересами глядачів – наприклад, для тих, хто шукає натхнення, полюбляє іграшкові потяги або страждає від похмілля.

Так сталося, що цю книгу я прочитала одночасно з проходженням курсу для музейників Mu.SA від MOOC, багато інсайтів якого резонувало з книгою. Наприклад, співзвучною стала думка про горизонтальні зв’язки у музейному колективі, де ідеї повинен та здатен генерувати кожен, хто причетний до інституції. Так само варто допускати глядача до створення контенту виставок, щоб музей став не тільки місцем споглядання, а й творчості. Так функції кожного, хто взаємодіє з музеєм, сміливо трансформуються та розширюються.

«Йдеться про те, що установи повинні ставитися до вражень, відгуків і здібностей відвідувачів із щирою повагою та зацікавленням».3. Пройти крізь стіни. Марина Абрамович

Єдина книга від та про митця у цьому переліку. Історія життя та творчого шляху Марини Абрамович наблизили мене до розуміння перформансу як виду мистецтва та вперше змусили повірити, що людина може переживати та сприймати себе у цій миті по-справжньому та виконувати мистецький акт на межі можливостей.

Ця автобіографія — опосередковане нагадування, що радощі та трагедії дитинства програмують наше подальше життя на постійний пошук себе та подолання страхів, болю чи втомленості.

Книжка ідеально підійде тим, хто не вірить у сучасне мистецтво та щирість перформативних практик, для розуміння, що «процес важливіший за результат».4. A Brief History of Curating. Hans Ulrich Obrist

У 2009 році журнал «ArtReview» назвав Ганса Ульріха Обріста найвпливовішою людиною у світі мистецтва. Це прямий заклик до читання.

Це була моя перша книга Обріста та я приготувалася до занудного вправляння термінами та словосполученнями. Нічого подібного – книга схожа на легкі теревені про життя давніх друзів в улюбленому кафе.

В бесідах Обріста з відомими арт-менеджерами можна вивчити історію сучасного мистецтва через призму кураторства. Коли на моєму курсі Art. Management. Curation у школі Projector студенти запитують, з чого почати, як обрати тему, народити ідею, я завжди згадую цитату з цієї книги, яка належить Анні д’Арнонкур, директорці Художнього музею у Філадельфії.

Розповідаючи про Волтера Гоппса вона наголошувала, що запорукою його успіху була «здатність відчути характер твору і вміння цей характер виявити, нітрохи йому не заважаючи. Але разом з тим, куратор — це і диригент, який прагне встановити між окремими музикантами гармонійні стосунки».5. Breakfast at Sotheby's. Philip Hook

Автор книги — старший експерт з живопису аукціонного дому Sotheby’s. Здавалося б, тільки цієї інформації вже достатньо, щоб починати читати. Хоча книжка має логічну послідовну структуру, ви можете починати читати з будь-якого розділу – і все зрозумієте.

Тут кожний наступний розділ — окреме явище чи поняття, пов’язане із творами мистецтва, наприклад, «Провенанс» або «Художник та його бекграунд». Книга написана легко, з гумором (без нього працювати в аукціонному домі, певно, складно). Для мене ця книга, передусім, про те, що працюючи з великими шедеврами та великими грошима недостатньо просто бути компетентним у справі, треба вмикати винахідливість, кмітливість та швидкість. І саме після цієї книги на «зустрічі» з новим для мене твором мистецтва я запитую: «Чому художник це зробив?» або «Який був його мотив?». Це стає пунктом відправлення.

_______________________________

Art. Management. Curation — курс із вивчення основ кураторства та менеджменту у мистецтві. Мистецтвознавцям, культурологам, соціологам, майбутнім арт-критикам та журналістам, котрі лише починають свою кар'єру та хочуть отримати практичні навички роботи з арт-проектами. А також усім, хто хоче дізнатися, як готувати мистецькі проекти з нуля. Старт курсу 30-го вересня.

__________________________________________________________

Читати  «Новини» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво дізнавайся в нашому блозі.

Читати блог ArtHuss

Наверх