arthuss літературознавство мистецтво підбірки про книжки arthuss

Досить страждати комплексом меншовартості: книги про українську культуру

Досить страждати комплексом меншовартості: книги про українську культуру


«Сільська культура», «лише про біль і страждання», «хіба там є що читати»… Скільки подібних висловлень ви чули про українське мистецтво? Таке ставлення не можливе у тих, хто прочитав хоч кілька книг із цього переліку видань ArtHuss. Наші автори закохано пишуть про культуру, досліджують її жваві процеси, препарують різні сфери мистецтва і як віддані мисливці за скарбами ведуть читачів за собою. Хоча чесно кажучи, шукати скарби в українській культурі не так і складно: усе перед очима. Варто лише побачити.


1. Діана Клочко «65 українських шедеврів. Визнані й неявні»
2. Ганна Улюра «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві»
3. Аліса Ложкіна «Перманентна революція. Мистецтво України ХХ – поч. ХХІ ст.»
4. Галина Скляренко «Нова українська скульптура»
5. Тіберій Сільваші «Дерево Одіссея: Есеї, тексти, фото»
6. «30 років присутності. Сучасні українські художники»


1. Діана Клочко «65 українських шедеврів. Визнані й неявні» (Видавництво ArtHuss, 2019)

Ця книга є важливою для українського суспільства, щоб позбутися комплексу меншовартості та усвідомити, наскільки українське мистецтво багатогранне. Воно включене у світовий культурний процес, а інколи йде у авангарді. Українська мистецтвознавиця Діана Клочко пропонує своєрідний альтернативний канон творів мистецтва і пояснення, чому саме ці твори важливі для сучасників. 65 есе включають не лише лінійний опис про те, як створювалися твори мистецтва, але й широке поле європейських асоціацій. Книга охоплює період від VII століття до 1990-го року: 65 шедеврів скульптури, графіки і живопису, від Скіфської пекторалі до чуттєвого ню та сценічних костюмів.
2. Ганна Улюра «Ніч на Венері: 113 письменниць, які сяють у темряві» (Видавництво ArtHuss, 2020)

Літературний канон переважно асоціюється з чоловічими іменами: Гемінґвей, Орвелл, Джойс… Проте письменниці довгий час знаходилися у тіні. Українська літературознавиця Ганна Улюра написала 113 есе про письменниць з різних епох та країн. Ця книга ― можливість дізнатися про нові імена або ж переосмислити вже відомі. Ганна Улюра знайомить із біографіми мисткинь, а також ділиться, що вплинуло на їх творчість, світогляд та які твори обов’язково варто прочитати. «Ніч на Венері» ― це строката й водночас цілісна панорама жіночих голосів у літературі: від часів до нашої ери до сучасності. Книга також включає українських авторок у світовий контекст: Ольгу Кобилянську, Марусю Чурай, Марко Вовчок, Лесю Українку, Оксану Забужко, Катерину Калитко.
3. Аліса Ложкіна «Перманентна революція. Мистецтво України ХХ – поч. ХХІ ст.» (Видавництво ArtHuss, 2019)

Українська кураторка та арт-критикиня Аліса Ложкіна досліджує, як події з історії відображалися та переосмислювалися у творчості. Як змінювалася мова мистецтва протягом останніх півтора сторіччя? Яку роль у цьому процесі відігравали турбулентності в країні, що пережила цілу низку трансформацій — від статусу провінційної околиці Російської імперії через непростий етап побудови соціалізму, аж до здобуття незалежності, Помаранчевої революції, Революції гідності та наступного непростого періоду нашої новітньої історії? Книга також була видана англійською мовою, щоб широка міжнародна аудиторія відкрила для себе сучасне українське мистецтво.
4. Галина Скляренко «Нова українська скульптура» (Видавництво ArtHuss, 2021)

Книга «Нова українська скульптура» мистецтвознавиці Галини Скляренко присвячена творчості нового покоління українських митців-скульпторів. Відтак, книга актуальна, адже висвітлює мистецькі процеси, що відбуваються на наших очах. Видання містить фотопортрети художників, знімки з майстерень та світлини їх робіт. Візуальні матеріали супроводжує глибока мистецька аналітика про діапазон нових тем, мотивів, художніх мов, матеріалів та засобів виразності скульпторів. Твори Назара Білика, Дмитра Грека, Петра Гронського, Єгора Зігури, Олексія Золотарьова, Іллі Новгородова, Віталія Протосені, Даніїла Шуміхіна позначають сучасний простір української образотворчості, додають до неї нові змісти, накреслюють нові шляхи залучення скульптури до життєвого середовища.
5. Тіберій Сільваші «Дерево Одіссея: Есеї, тексти, фото» (Видавництво ArtHuss, 2020)

Тіберій Сільваші ― український художник і теоретик сучасного мистецтва. У книзі «Дерево Одіссея» він зібрав есеї, тексти, інтерв’ю та фото за більш як тридцять років творчої діяльності. Це щирий діалог митця, аналіз творів інших художників (як українських, так і світових), автобіографічні спогади. Видання містить унікальний візуальний матеріал — фотографії, що їх зробив Тіберій Сільваші у своєрідному творчому діалозі з митцями, про яких він пише. Відтак, книга «Дерево Одіссея» ― це унікальна можливість дізнатися, як творить художник та як взаємодіє зі світом.6. «30 років присутності. Сучасні українські художники» (Видавництво ArtHuss, 2022)

Тридцять років — можливо, не надто значний проміжок в масштабах історії країни, але достатній для формування низки яскравих культурних явищ і для появи розмаїтої художньої сцени, сформованої декількома поколіннями художників та художниць. Ці генерації змінюють одна одну в спадковості та контроверсіях і співіснують паралельно, кожна привносячи свої штрихи у строкату картину українського мистецтва сьогодення.

«30 років присутності» — третє видання із серії «Сучасні українські художники» (йому передували відповідно «20» і «25 років присутності»). Книга публікується в рамках серії «Українська мистецька книга», котра має на меті популяризацію сучасного українського мистецтва та створення зрізу імен, подій, тенденцій та явищ, значущих для історії та сучасної культури України. Цього разу для книги обрано формат, в якому кожного з учасників представлено одним проєктом чи окремою роботою. Фото творів супроводжуються фаховими авторськими текстами, — за розподілом по персоналіях серед команди мистецтвознавців. Візуальне розмаїття, створене художніми роботами, доповнюється багатоголоссям коментарів. Поряд, під однією обкладинкою, представлено твори знакові і характерні так само, як несподівані й нетипові для практики їхніх авторів; твори, що мають значний провенанс і музейний статус, — але також нові, щойно створені роботи, котрі собою відзначають шлях пошуків і експериментів.Авторка тексту: Валерія Пінчук


Хочу читати книги

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх