графічний дизайн дизайн креативний менеджмент маркетинг уривки із книжок arthuss

Хороші діаграми: Вибір типу діаграми

Хороші діаграми: Вибір типу діаграми

«Хороші діаграми», Скотт Берінато

Переклад: Василь Корчевний


РОЗДІЛ 3

ВИБІР ТИПУ ДІАГРАМИ

«А можна мені використовувати секторні діаграми?» Анонімний у часник семінару

Цитата на попередній сторінці реальна, і шкода, що хтось підходить до цього питання з таким трепетом. Це демонструє, наскільки обтяжливим може стати вибір типу діаграми. У таких випадках ми відчуваємо стрес, бо живемо в епоху, коли діаграми викликають коментарі та навіть глузування в соціальних мережах. Подібно до того, як пуристи люблять висміювати невдало побудовані речення, знавці візуальної грамотності готові накинутися, коли діаграма не відповідає їхнім правилам належної побудови діаграм.

Забудьте про це. Така критика не конструктивна, а деструктивна. Хоча і є кілька правил, які вам потрібно знати й намагатися виконувати, однак більшість із них насправді лише усталені схеми. Коли йдеться про вибір типу діаграми, мета виправдовує засоби. Якщо певний її тип чітко доносить ідею до аудиторії, то використайте його.

Чи існує правильний і неправильний вибір між цими двома діаграмами?
Схоже, що ні. Створити контекст, у якому одна версія краща за іншу, ми можемо. Утім, якщо основна ідея - виділити дві великі частини чогось, то обидва варіанти достатньо ефективні.

Обираючи тип діаграми, дотримуйте таких принципів:


1. Опануйте основні поняття.

Найпростіший спосіб почати - це визначити свій намір. Що ви робите?

  • Порівнюєте?
  • Демонструєте розподіл?
  • Показуєте пропорції?
  • Показуєте положення на площині?
  • Демонструєте нестатистичні поняття?

Якщо ви знаєте відповідь, ви вже звузили свій вибір. Наприклад, якщо ви показуєте пропорцію, то знаєте, що лінійна діаграма не спрацює, а от згрупована стовпчикова чи згрупована діаграма з ділянками стануть у пригоді. Щоб дізнатися, які типи діаграм найбільше відповідають кожному із вказаних завдань, зверніться до інструменту, розміщеному в додатку B. Використовуйте ту діаграму як початкову позицію. Або ж спробуйте й інші типи, яких там немає. Пам’ятайте: деякі типи діаграм можуть реалізовувати кілька намірів. Наприклад, дві згруповані стовпчикові діаграми, розміщені поруч, можуть порівнювати пропорції.


2. Послухайте, як ви описуєте речі.

Знайдіть когось, із ким можна порозмовляти про дані та ідею, яку хочете донести. Прислухайтеся до власних слів, деякі з них занотуйте: ви можете сказати щось, що описує тип діаграми, який найкраще згодиться для ваших даних. Наприклад, ви почули від себе таке: «Окремі роки не так важливі, як кількарічна тенденція». Цим ви щойно запропонували лінійну діаграму (вона якраз призначена показувати динаміку змін), віддавши їй перевагу над стовпчиковою, яка візуально виокремлює щорічні значення. Або ж ви, імовірно, кажете: «Між очікуваннями та результатом був величезний розрив». Це може підштовхнути вас використати графічну форму, яка легко показує розрив візуально: наприклад, діаграму розсіювання. Ви здивуєтеся, як часто слова, якими ви описуєте свій намір, підводять вас безпосередньо до типу діаграми. Щоб вам допомогти, у додатку C я зробив глосарій, де поєднав типи діаграм з асоційованими з ними словами.


3. Покладайтеся на основні інструменти.

Багатознавство переоцінене - як у житті, так і у створенні діаграм. Щоб справити враження, ми іноді застосовуємо незвичні візуальні форми, наприклад мережеві або алювіальні діаграми. Тримайте їх серед свого інструментарію, але не захоплюйтеся ними. Більшість завдань у візуалізації даних можна вирішити за допомогою ось цих трьох типів діаграм і їхніх різновидів:

  • Лінійні (згрупована діаграма з ділянками, діаграма нахилу)
  • Стовпчикові (згрупована стовпчикова, точкова)
  • Діаграми розсіювання (бульбашкова діаграма, гістограма)

Якщо виходите за межі цих основ, переконайтеся, що у вас є вагома причина. Зауважте: спеціалізовані та незвичні типи діаграм потребуватимуть від вашої аудиторії більше зусиль. Обравши таку діаграму, поясніть, як вона влаштована, або надайте аудиторії її простий макет.


4. Пам’ятайте про таблиці.

Інколи всі окремі значення даних важливіші, ніж динаміка або те, з чого вони складаються. У таких випадках найкращий варіант - таблиця. Таблиці можуть також підійти для малих наборів даних,— скажімо, трьох окремих значень у двох категоріях,— коли процес візуалізації не унаочнює жодного додаткового значення й потребує більше часу, ніж дає користі. У певному сенсі таблиці - це теж візуалізації: вони використовують передбачувані співвідношення горизонталей і вертикалей, щоб зробити дані доступнішими. Тож таблиці лишаються потужним інструментом.


5. Бонусна порада для профі: використовуйте одну вісь.

Одним із моїх улюблених типів діаграм є не дуже поширена точкова діаграма. Вона розміщує позначки на одній осі (її варіацією є бульбашкова діаграма, яка розміщує на одній осі бульбашки різного розміру). Часто точкова діаграма може ефективно замінити стовпчикову. Якщо ваша основна мета на стовпчиковій діаграмі - порівняти кожну змінну з іншими за показниками осі Y, то точкова діаграма полегшує це завдання. Чому? Тому що нам більше не треба рухати поглядом по уявних горизонталях, щоб знайти різницю по вертикалі між двома стовпчиками. Спробуйте побачити різницю в значенні між змінними 2 і 7 на стовпчиковій та на точковій діаграмах:
На точковій діаграмі різниця відчутна краще. Таку візуалізацію можна розмістити як горизонтально, так і вертикально, і вона займає мінімум місця. Раджу.


6. Ще один момент: хороші письменники — це дуже хороші читачі.

Схожим чином хороше вміння робити діаграми передбачає ще краще вміння ними користуватися. Шукайте натхнення у візуалізаціях, що їх зробили інші. Будь-яка кількість джерел надасть вам безліч прикладів. Підпишіться на хештег #dataviz у твіттері або r/ dataisbeautiful на реддіті. Збережіть десь для себе такі сайти, як Upshot від The New York Times та блог Graphic Detail від журналу The Economist. Приєднайтеся до інформаційних розсилок, наприклад Best in Visual Storytelling («Найкраще у візуальному сторітелінгу»). Аналізуйте їх і визначайте, що вам подобається, а що ні. Проводьте сесії конструктивної критики щодо деяких діаграм, з якими стикаєтеся (метод для цього я окреслюю в попередніх «Хороших діаграмах»). Намалюйте альтернативні версії чужих візуалізацій. Матеріалів вдосталь, і вони чекають на вас. Ідіть і візьміть.

Вибрати правильний тип діаграми простіше, ніж ви думаєте. Хоч би який тип ви обрали, зосередьтеся на тому, щоб донести свою ідею. Якщо обраний варіант у цьому не допомагає, спробуйте інший. Не хвилюйтеся.

Наступні завдання спрямовані на розвиток навичок, які допоможуть вам обрати тип діаграми. Використовуючи вказівки до кожної діаграми, сфокусуйтеся переважно на способах усунення плутанини та захаращеності. У цих завданнях думайте про колір, підписи, стандартні схеми сприйняття та інші аспекти тільки в їхньому стосунку до вибору типу діаграми.

*****Замовити книгу «Хороші діаграми»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх