arthuss FAQ інтервю

Костянтин Кожемяка: відверта розмова про видавничу діяльність

Костянтин Кожемяка: відверта розмова про видавничу діяльність


Як почалася історія видавництва? Наші плани, пріоритети і бачення майбутнього книжкового ринку... Скільки коштує видати книгу і чому це не зовсім бізнес, а філантропія? Ці та інші запитання допиливі засновниці Пострілу поставили засновнику видавництва ArtHuss Костянтину Кожемяці.

Постріл — це простір, у якому плекають українське мистецтво, тож ми раді долучитися до популяризації культури і нам було цікаво поділитися фактами про видавництво. Тепер ви знаєте про нас більше.


1. Із чого почалося та як розвивалося видавництво?

Видавництво почалося із вдалого збігу обставин та цілей. Існує друкарня Huss, спеціалізація якої — видання брошурованої поліграфічної продукції. Директор друкарні роздумував про створення нового амбітного репутаціного проєкту для типографії, письменник Олександр Михед мав бачення, які книги потрібні на українському ринку. Тож певною мірою усі зірки зійшлися у потрібному місці. Допитливість видати книгу і місце, де можна її надрукувати. Ідейні люди знайшли одне одного і 5 січня 2016 року було засноване видавництво ArtHuss. Одним із перших видань була книга Сари Торнтон “33 митці у трьох актах”, до якої видавництво навіть створило власний арт-проект. Ми отримали підтримку та інтерес аудиторії і продовжили розвиватися у цьому напрямку.
2. У 2016 році, коли видавництво зародилося, ви першочергово орієнтувалися на візуальну культуру, але поступово почали розширювати видавничу тематику. Яка література зараз у сфері ваших зацікавлень?

Ми почали з книг про візуальну культуру, бо була нестача репрезентації цієї теми. Дуже природно ми привабили креативний клас. Вони почали цікавитися нашим видавництвом і пропонувати, які книги хотіли би бачити. Ми завжди прислухаємося до потреб читачів, тож тематика наших книг розширилася. Через 2 роки після заснування видавництва з’явилася серія “Креативна кар’єра” із книгами професійної літератури для дизайнерів, аніматорів, ілюстраторів. Водночас наші книги не для “групи обраних”, а для кожного, бо ми видаємо ті книги, що написані професіоналами, у доступній формі для кожного. Далі з’явився напрям lifestyle із книгами про дизайн оселі, їх можуть читати як і дизайнери, так і кожен, хто планує ремонт чи хоче змінити щось вдома. Зараз ми співпрацюємо зі школою Проджектор, які пропонують видавати актуальну літературу, якої не вистачає студентам. Тож тематика книг знову поповнюється: копірайтинг, web-дизайн, гейм-дизайн... У нас немає пріоритетних тем, адже кожна з них однаково важлива, бо цікавить конкретну групу читачів. Проте ззалишається незмінним тематичний фундамент – видання про візуальну культуру.
3. ArtHuss – це не лише видавництво, а й типографія, виставкова галерея і навіть фонд. Як взаємодіють ці гілки та на що вони зорієнтовані?

Варто розмежувати кожен елемент цієї системи. ArtHuss – це видавництво. Huss – друкарня. Фонд культурних ініціатив також існує самостійно. Проте кожен із цих елементів взаємодіє між собою, адже мета одна – поширювати якісні книги, підтримувати українську культуру та мистецькі проєкти. Взамодія відбувається через крос-маретинг та репутаційний менеджмент.
4. Хто ваші читачі?

Наші читачі – це насамперед представники креативного класу і всебічно розвинуті люди. Ми вважаємо, що наші книги можуть зацікавити кожного, варто лише знайти тему, що цікавить та глибше зануритися у неї.
5. Вашому видавництву виповнилося 6 років. Які основні трансформації відбулися на ринку української видавничої справи за цей час і як вони вплинули на ваше видавництво?

Для нашого видавництва визначальним стало зростання питомої ваги власних інтернет-продажів. Саме це допомогло нам під час карантину та локдауну, адже ми не залежали від фізичних магазинів. Загалом, зараз є тенденція до діджиталізації та ведення бізнесу онлайн.


6. Видавництво цікавиться українськими авторами? Чи ви орієнтуєтеся на перекладну іноземну літературу?

Звісно цікавлять, адже зазвичай дослідження українських авторів стосуються актуальних тем для нашої країни. Ми видавали книги письменника Олександара Михеда, літературознавиці Ганни Улюри, мистецтвознавиць Галини Скляренко і Діани Клочко, художника Тіберія Сільваші. Єдина наша вимога до таких книг – це якість. Аби вони співвідносилися зі світовим рівнем.
7. Поширене уявлення, що видавнича справа в Україні – це більше соціальна інвестиція, хобі чи філантропія, аніж прибутковий бізнес. Чи відповідає це дійсності?

Директор видавництва Костянтин Кожемяка згодний із цим твердженням. Видавничу справу можна назвати філантропією, адже не можливо на 100% спрогнозувати чи книга буде успішною. Проте у ситуації ArtHuss видавництво також є пролонгованою промоцією друкарні, де і відбувається основна монетизація. Чи вся література видавництва комерційно самоокупна? Ні. Теоритично лише кожне третє видання самоокупне. Але це – теоретично. Якщо врахувати строки обертання коштів (до півтора року) і додати збитки від «невдалих» видань, то виникає питання: а чи не на краще було б ці гроші покласти на депозит і не морочити собі голову? Навіщо займатися виданням книг? Бо це дає певною мірою і моральне задоволення. Бачити результат старань десятка людей, які працювали над книгою впродовж місяців і знати, що читачам це корисно і цікаво.
8. Видати книгу – дорога справа. Що з цього займає найбільшу частку витрат?

Якщо рахувати відсоткове співвідношення, усіх складників видавничого процесу, то найдорожча частина – це друк (30%), наступні статті витрат: верстка і дизайн (20%), переклад (20%), робота наукового та літературного редактора (15%), покупка прав на ілюстрацію (10%). Також опісля 5% іде на рекламу. Цифри наведені з розрахунку на наклад 1000 примірників і повнокольоровий друк – найбільш типова ситуація саме для нашого видавництва. Але при збільшенні накладів редакційні витрати зменшуються, а продакшн збільшується.
9. Щодалі більше людей користуються діджитал форматом для читання. Яка, на ваш погляд, доля друкованих видавництв у майбутньому?

Чи здатні електронні книжки повністю витіснити друковану літературу? Книга – це не лише інформація та знання, але й естетика: шурхіт сторінок, запах фарби, дизайн, верстка. Врешті решт присутність книги на полиці оселі – це і чудова декорація, і тема для розмови з гостями дому, і демонстрація інтелектуальної наповненості. Паперова книга була, є і буде. Тим паче, наші видання красиві, великоформатні, ілюстровані. З ними приємно взаємодіяти.


10. Наскільки потужною є конкуренція на українському книжковому ринку? Хто ваші головні конкуренти?

Видавництво ArtHuss впевнено зайняло свою нішу, тож наші головні конкуренти – не інші видавництва, а радше альтернативні способи організації дозвілля (онлайн-кінотеатри, TБ, інтернет загалом). Ну і звісно ж, падіння інтересу людей до читання не грає на руку. Тож найкращий спосіб підтримати видавництво – придбати книгу, навіть якщо й для того, аби вона просто стояла окрасою полички. Бо через певний час її точно захочеться відкрити і насолодитися.__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх