дизайн мистецтво мода і краса

Краса і естетика чи ефективність та результат?

Краса і естетика чи ефективність та результат?

У спільноті дизайнерів час від часу виникають суперечки, що більш важливе: краса і естетика чи ефективність та результат? Отож, з’ясуємо, чому варто надавати перевагу.


Поняття краси у кожного різне, воно засноване на унікальному досвіді кожної окремої людини. Маркетологи зазвичай намагаються визначити портрет типового споживача, на основі якого дизайнер зможе створити продукт, який вдовольнить потреби аудиторії. Проте таких портретів і груп споживачів може бути безліч. Тому у дизайні немає універсальних готових рішень. Наприклад, шрифт, який чудово виглядає на Київській перепічці навряд чи сподобається вишуканим покупцям на фірмовій упаковці від дизайнерських черевиків. Тому важливо стежити за трендами та вміти їх застосовувати. До речі, засновник компанії Apple Стів Джобс не довіряв думці фокус-груп, він вважав, що люди не знають чого вони хочуть і завдання дизайнера – показати їм це. Висновок можна зробити такий: смаки аудиторії варто враховувати при створенні дизайну. Проте водночас це не найголовніший критерій, адже вони занадто варіативні. Невже це означає, якщо краси не можна досягти, то можна її ігнорувати і зосередитися на функційності?

Джерело зображення: Paper


Всесвітньовідомий дизайнер Стефан Зайгмайстер, книгу якого планує видати ArtHuss, у своїх дослідженнях вивчав, чому краса важлива у дизайні. І чому холодний функційний «швейцарський міжнародний стиль», який так люблять дизайнери, насправді не бездоганний. Ось кілька тез Стефана Загмайстера:

- модерністи будують будинки за логікою функційності, уникаючи орнаментів, проте люди, які заселяються потім у ці будинки одразу ж їх прикрашають;

- краса підвищує рівень життя, адже поруч з красивою архітектурою вчені фіксували зниження рівня злочинності та підвищення рівня щастя у населення;

- частіше за все думка людей щодо красивого збігається. Люди обирають схожі кольори чи форми, які вважають привабливими. А більшість опитаних можуть відрізнити навіть на інтуїтивному рівні гармонійні роботи Мондріана від підробок;

- відсутність краси означає байдужість. Як правило, дизайнери не роблять бридкі речі спеціально, вони виходять у результаті байдужості, яка потім передається і споживачам, які починають більше смітити.

Джерело зображення: Sagmeister & Walsh


Стефан Загмайстер іронізує над функційним дизайном, наприклад, над хрущовками. Він каже, що за статистикою коричневий колір визнаний найбільш не красивим, а прямокутник – це фігура, яку люди обирають найменше. Загмайстер уїдливо коментує: «Найкраще це зрозуміли архітектори, саме тому у світі так багато коричневих прямокутних будинків». Проте все ж деякі конструктивісти визнали свої помилки. Ян Чихольд, автор «Нової типографіки» визнав, що був не правий у прагненні все спрощувати. Тому під час написання книги він почав використовувати старі декоративні шрифти і зараз цю книгу рекомендують як підручник з вивчення типографіки. Автор книги «Орнамент і злочин» архітектор та модерність Адольф Лоос також заповів прикрасити його роботи.


Джерело зображення: Sagmeister & Walsh


До того ж, люди прикрашали своє оточення завжди. Від малюнків на стінах печер, гобеленів на стінах замків в епоху Готики, Ренесансу, Бароко, в усіх куточках світу… Тож прагнення до красивого це важливо, навіть якщо здається, що складно.


Авторка тексту: Валерія Пінчук


__________________________________________________________

Читати більше «Новин» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво - в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх