про книжки arthuss рецензії на книжки arthuss

Постправда: коротко про головне

Постправда: коротко про головне


Євген Магда, український політолог, історик, журналіст, директор Інституту світової політики, про книгу «Постправда»


Дослідження Лі Макінтайра «Постправда», яке побачило світ у видавництві ArtHuss, може претендувати на статус настільної книжки для медійників, політологів, громадських активістів. Книжка була написана після приходу Дональда Трампа до влади, проте не втратила актуальності і після зміни влади у Сполучених Штатах.

Автор, як видається, прагнув розповісти про механіку появи постправди у контексті протидії процесові дискредитації наукового знання, проте легко та з користю для читача вийшов за ці межі. Нічого дивного, адже постправда протягом останніх років перетворилася на потужний комунікаційний тренд, фактор не лише функціонування багатьох медіа, але і формування суспільних настроїв.

За лапідарною назвою (для багатьох термін «постправда» з розряду sapienti sat) ховається цікаве дослідження процесу, який автор небезпідставно вважає підлаштуванням реальності під власні потреби. Brexit та обрання Дональда Трампа президентом США стали каталізаторами поширення постправди, проте далеко не унікальними – перші спроби її просування фіксувалися ще після Другої світової війни. Власне, технологічний прогрес, який опосередковано спричинив втрату значної частини читачів традиційними медіа, прискорив поширення постправди насамперед у англосаксонському світі, локомотивом якої стали нові соціальні медіа.


Євген Магда


Лі Макінтайр стверджує, що оточення та наші політичні переконання цілком спроможні впливати на вибір, а формальне дотримання балансу висвітлення думок сучасними медіа далеко не завжди гарантує ефективну протидію постправді. На його думку, командна приналежність має вплив на моральні судження. Використовуючи термін «інформаційний бункер» для споживачів інформації, Макінтайр відзначає, що вливання грошей у медіа може породити справжнього інформаційного монстра. В Україні ця теза знаходила підтвердження неодноразово. Цікавими та показовими є наведені дослідником приклади «фейків нізвідки», які стали ілюстрацією зворотного боку глобалізаційних процесів, притаманних сучасному світу. Подібна категорія новин суттєво вплинула на розвиток ситуації у визнаних демократичних країнах.

Дослідження Лі Макінтайра не варто сприймати як істину в останній інстанції, це цікава інформація для роздумів про сучасні тенденції інформаційного світу. Надто масштабним є вплив американських медіа на інформаційну картину світу. Проте національна специфіка при перекладі з англійської може бути корисним доповненням дослідження, про що свідчать 10 порад заступниці головного редактора Stop Fake Вікторії Романюк про виживання в епоху постправди.


Євген Магда, український політолог, історик, журналіст,
директор Інституту світової політикиЗамовити книгу «Постправда»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх