архітектура графічний дизайн дизайн мистецтво підбірки про книжки arthuss рецензії на книжки arthuss

Про суть речей

Про суть речей


До серії «Що варто знати про…» від видавництва Массачусетського технологічного інституту MIT Press, входять книги на теми, які не можна ігнорувати. Написані лідерами думок, ці дослідження дозволяють краще розуміти світ, що стрімко змінюється, дають можливість зазирнути глибше і зрозуміти, що нові явища не з’являються нізвідки – вони завжди мають передумови. Автори не просто виокремлюють речі, про які необхідно знати в добу інформаційного пересичення, а й простою мовою пояснюють їх. За допомогою зрозумілих усім прикладів вони доносять варті уваги ідеї та, що не менш важливо, спонукають до подальших досліджень.


Найважливіша з культур

Візуальні образи, які супроводжують нас впродовж усього життя, формують візуальну культуру – поняття, яке не просто потребує, а вимагає осмислення. Книга Алексіс Л. Бойлен «Візуальна культура» пропонує шляхи адаптації до життя у світі, повному різноманітних зображень, у світі, де кожен із нас сам є візуальним образом.

Авторка досліджує як саму візуальну культуру, так і контексти, в яких вона існує. Бойлен пише, що візуальна культура – це не тільки те, що ми бачимо: невидиме є такою самою її частиною, як і помітне, і часто несе у собі навіть більше інформації. Дослідниця розглядає візуальну культуру крізь призму таких гострих тем, як насилля, нерівність, проблеми з довкіллям. У світі, де нас оточують тисячі зображень, вкрай важливо знати історії, вбудовані в ці образи, вміти аналізувати їх і усвідомлювати, яким чином вони на нас впливають. Книга Алексіс Л. Бойлен провокує читачів вийти за межі звичного пасивного споглядання зображень, адже коротка відповідь на питання, що ж таке візуальна культура, є водночас і найвичерпнішою: все.Новітня урбаністика

За статистичними даними, до середини 21-го століття дві третини населення планети житиме в містах. Проте переважна більшість сучасних міст через забрудненість, наповненість автомобілями, неефективність і небезпечність потребує суттєвої перебудови. У своїй книжці «Розумні міста» Джермен Галеґуа досліджує питання створення та розвитку ефективного міського середовища, концепція якого передбачає загальну комп’ютеризованість та продуману цифрову інфраструктуру, які мають підвищити якість життя.

Авторка розглядає форми розвитку розумних міст на різних континентах і дає слово як прихильникам, так і противникам цієї ідеї. Перші переконують, що така концепція не просто робить міський простір зручнішим, а «очуттєвлює» міста й стимулює їхніх мешканців на ближчі контакти з середовищем, в якому вони живуть. Другі – переймаються конфіденційністю накопичених даних і критикують підхід, через який у ході розбудови одного розумного міста ліквідовують по кілька поселень.

Однією з найбільших перепон втілення задуму розумного міського простору Джермен Галеґуа називає парадоксальне намагання корпорацій і державних структур усунути містян з діалогу про розбудову середовища, в якому вони мешкатимуть. Опоненти концепції вказують на нечіткість поняття «розумне місто» як на ще одну проблему. Проте така розпливчастість не обмежує, а, навпаки, дозволяє в кожному окремому випадку підлаштовувати ідею під власні потреби й особливості. Розумні міста, за словами авторки, є чи не єдиним порятунком для навколишнього середовища, оскільки їхня концепція передбачає екологічно свідоме життя.«Правда досі важлива»

У 2016 році термін «постравда» став міжнародним словом року за версією Оксфордського словника. У однойменній книжці філософ Лі Макінтайр аналізує одну з найбільш тривожних тенденцій сучасності, досліджує її витоки й наслідки. Багато хто пов’язує появу постправди з приходом до влади у США Дональда Трампа, однак це явище з’явилось набагато раніше. Воно гартувалося в програшних для людства дискусіях про нешкідливість куріння, перебільшення кліматичних змін та шкоду вакцинації, коли великі компанії та окремі зацікавлені особи успішно розхитували авторитет науки. Поява Трампа на політичній арені стала радше наслідком, аніж причиною злету постправди.

Макінтайр відокремлює поняття постправди від брехні й фейкових новин і пояснює, чому саме «післяправда» є найнебезпечнішою у цьому токсичному ланцюжку: більшість із нас впевнені, що це явище завжди стосується інших і ніколи – нас самих. Проте, як стверджує автор, з постправдою можна успішно боротись і почати варто з її усвідомлення. Ми живемо в епоху, коли кожен мусить стати своїм власним фактчекером.Живучи у світі, де щодня з'являються нові можливості й виклики, ми мусимо не тільки слідкувати за останніми трендами, а й намагатись не потонути в океані інформаційного шуму. Книги із серії «Що варто знати про...» виокремлюють і досліджують найважливіше. Вони не просто допомагають орієнтуватися в тенденціях, а й розповідають, як з пасивного споживача візуального контенту, альтернативних фактів чи навіть інноваційних технологій перетворитись на повноправного учасника важливих процесів.


Авторка тексту: Анастасія Музика


Замовити книги із серії «Що варто знати про...»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss


Наверх