графічний дизайн дизайн про книжки arthuss уривки із книжок arthuss

Ритм і баланс

Ритм і баланс

«Графічний дизайн: Нові основи»

Еллен Лаптон, Дженніфер Коул Філліпс

Переклад: Ірина Михайлишена


Ритм і баланс

Я приділяю пильну увагу розмаїттю форм і розмірів, розташовую об’єкти так, щоб лінії та межі створювали ритм, який веде око глядача по зображенню й спрямовує до точки фокусування.

Сєрґєй Форостовскій


Баланс — базовий стан людини: ми маємо підтримувати фізичну рівновагу свого тіла, щоб стояти і ходити, прагнемо збалансувати аспекти свого особистого та професійного життя, цілий світ бореться за глобальний баланс сил. Справді, баланс у нашій культурі вважається цінністю, тож не дивно, що наші неявні, інтуїтивні відносини з ним уможливили відчуття балансу чи дисбалансу в тому, що ми сприймаємо зором, слухом, на запах, смак чи дотик.

У дизайні баланс працює як каталізатор форми — він закріплює й активує елементи в просторі. Ви коли-небудь ловили себе на тому, що зачепилися поглядом за незрозумілий дизайн? Дисонанс зазвичай виникає, коли пропорції й розташування елементів один відносно одного й відносно негативного простору не збалансовано — надто багато, надто тісно, надто рівно, надто криво, і т. д.

Зв’язки між елементами на сторінці асоціюються в нас зі зв’язками у фізичному просторі. Візуальний баланс — це коли вага одного або більшої кількості предметів розподіляється в просторі рівномірно або пропорційно. Це як рухати меблі в кімнаті — неможливо зупинитися, поки не відчуєш, що балансу форми та простору досягнуто. Великі об’єкти зрівноважують дрібніші, темні об’єкти зрівноважують світліші.


Симетричний дизайн, у якому однакові елементи розташовано принаймні по різні боки від явної осі, сприймається як стійкий. Але баланс не мусить бути неодмінно статичним. Канатоходець тримає рівновагу, ступаючи по хиткій лінії в просторі, постійно зміщуючи свою вагу й весь час перебуваючи в русі. За допомогою контрасту в розмірах, текстурах, вагомості, кольорах і формах дизайнери глушать або, навпаки, увиразнюють вагу об’єкта, домагаючись відчуття динамічного балансу — як у ході акробата.

Ритм — це сильний, регулярний, повторюваний патерн: удари в барабан, лопотіння дощу, кроки в ході. У мові, музиці й танці ритм використовується для вираження форми в перебігу часу. Графічні дизайнери застосовують ритм у побудові статичних зображень, а також у книгах, журналах, у анімованій графіці. Хоча в дизайні патернів ми зазвичай спостерігаємо невпинне повторення, більшість різновидів графічного дизайну тяжіють до певного ритму, що виражається через зміну й варіативність. Книжковий дизайн, наприклад, прагне розмаїття в масштабі й градієнті контрасту на сторінках, водночас зберігаючи глибинну єдність структури в книжці.

Баланс і ритм взаємодіють, щоб у дизайнерській роботі пульсувало життя, щоб результат був сталим — і водночас вражав.


Ритм і повторення

У цій створеній кодом фотограмі використано простий шаблонний символ «плюс», крізь який світло протягом кількох годин проектувалося на фотопапір, що раз у раз механічно зсувався на певну відстань. Візуальний результат нагадує малюнок вугіллям завдяки щедрій густині шарів. Тед Такано. Сфотографував для репродукції Ден Меєрс.


Симетрія й асиметрія

Симетрія може бути вертикальною (між лівим і правим боком) або горизонтальною (між верхньою й нижньою частиною), або й вертикальною, і горизонтальною водночас. Чимало живих істот мають симетричне тіло. Однакова вага рук і ніг сприяє безпечному пересуванню; дерево рівномірно розподіляє свою вагу довкола стовбура, щоб устояти вертикально; промені морської зірки радіально розходяться від центру.

Однак симетрія — не єдиний спосіб досягти балансу. Асиметричні дизайни зазвичай активніші, ніж симетричні, тут дизайнери домагаються балансу, розташовуючи контрастні елементи в контрапункті один відносно одного та створюючи композиції, що спонукають око глядача рухатися — проте створюють загальне враження стабільності.


Симетрія

Приклад вище демонструє базовий симетричний баланс. Елементи орієнтовано за спільною віссю; зображення віддзеркалюється вздовж цієї осі. Представлену тут конфігурацію наділено і вертикальною, і горизонтальною симетрією.

Асиметрія

У цьому прикладі асиметрію використано для досягнення композиційного балансу. Елементи розташовано органічно, на підставі взаємодії форми й негативного простору, а також наближеності елементів один до одного і до меж поля, а це забезпечує напругу й баланс водночас.Замовити книжку «Графічний дизайн: Нові основи»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх