графічний дизайн дизайн дизайн інтерєру мода і краса про книжки arthuss уривки із книжок arthuss

Творення краси: нерукотворне від природи — чи витвір людини

Творення краси: нерукотворне від природи — чи витвір людини

«Заґмайстер і Волш. Краса»

Стефан Заґмайстер, Джессіка Волш

Переклад з англійської: Оксана Журавльова, Галина Пехнік


Творення краси: нерукотворне від природи — чи витвір людини

На думку німецького філософа Ґеорґа Вільгельма Фрідріха Геґеля, краса — дитя мистецтва, не природи. Наприклад, кульбабове поле можна назвати красивим, проте у роботі художника воно вже уособлює вищий ступінь краси — естетичний тріумф, найповніше усвідомлюваний розумом. Припускаємо, що роботу німецького митця Вольфганґа Лайба — того самого, який із березня по червень збирає пилок кульбаб, сосен та ліщини, а потім створює інсталяції з ретельно просіяного на білу підлогу, білі підставки чи ряди білих комірок пилку однієї чи кількох рослин — Геґель визначив би найкрасивішою, оскільки розум тут відіграє активнішу роль в усвідомленні пишноти витвору.


Стефан пригадав подорож до долини Бреґенцервальд на заході Австрії, зовсім поряд із місцем, де він виріс. Ідеальна погода, відповідний настрій і несподіваний новий краєвид. Стефан раптом опинився посеред чогось приголомшливо величного: дивовижна панорама в ту саму, відповідну, мить — рідкісну мить насолоди.


Стефан часто вибирається на дах нью-йоркської будівлі, у якій мешкає; вона височіє над краєвидом Мангеттена. Коли настрій і погода відповідні, хмари ніби танцюють із будівлями, утворюючи дивовижну єдність, — і він відчуває те саме, що пережив, коли побачив Бреґенцервальд, вияв природної величі. Обидва краєвиди породжують миті трепетного захоплення від споглядання їхньої абсолютної пишноти.


Якщо порівнювати історичний краєвид Манна-гата (оригінальна назва острова на час, коли Пітер Мінейт викупив його в індіанців) із сучасним Мангеттеном, то, на думку Стефана, втручання людини вдосконалило пейзаж, який наразі має значно кращий вигляд. Природі знадобилося тридцять мільйонів років, щоб створити Австрійські Альпи, а нью-йоркці впоралися з панорамою Мангеттена лише за триста років. Враховуючи темпи, якими розвивався мегаполіс у порівнянні з Австрійськими Альпами, Стефан усе-таки більше захоплюється нью-йоркцями, аніж природою. 

Нью-Йорк нині й чотириста років тому


*****Замовити книгу «Заґмайстер і Волш. Краса»


__________________________________________________________

Читати більше «Новин» видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про світове та українське мистецтво - в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх