мода і краса про книжки arthuss уривки із книжок arthuss

Українська модна індустрія в глобальному світі

Українська модна індустрія в глобальному світі

Українська модна індустрія — складне, цікаве й дуже динамічне явище. Це не дивно, адже впродовж уже майже 30 років вона розвивається в країні, що стрімко змінюється, долаючи свій шлях від колонії колишнього СРСР до сучасної демократичної держави, і цей загалом дуже швидкий поступ ще й додатково прискорюється періодами особливої турбулентності. Тож модна індустрія, що існує за таких обставин, всотала всі протиріччя, хиби, переваги й особливості життя в постійному русі, життя, де єдина константа — постійні зміни. Тож яка вона, українська модна індустрія?


Перш за все, це індустрія можливостей. Приголомшливих, майже казкових можливостей. Адже тільки тут можна за 2 роки пройти шлях від заснування бренда до шортліста LVMH Prize, як бренди Paskal, Anna October та Anton Belinskiy, або до презентації своїх колекцій під час тижня haute couture у Парижі, як Ruslan Baginskiy. Тільки тут можливо за кілька років розбудовувати рітейл-імперії та відкривати магазини, які входять у список найкращих у світі, як-от Sanahunt Luxury Department Store, або створювати комерційно успішні лейбли, що продаються у сотнях магазинів по всьому світі, як Ienki Ienki.


По-друге, це індустрія контрастів. Важкий гламур — і витончена концептуальна мода, найновітніші світові технології — і крафтовий дизайн із ручною роботою, обкладинки Vogue — і Vice, — в українській моді є все й одразу. І треба мати на увазі, що не завжди ці різні речі роблять різні люди. Українська модна індустрія в чомусь схожа на творчість українських фотохудожників Synchrodogs, котрі також є в цьому довіднику: там art і commercial пишуться через кому, модні премії йдуть за мистецькими — і все це про творчість одних і тих самих людей, і скрізь вони зберігають свій власний стиль і свій впізнаваний голос.


По-третє, це індустрія талантів. Читаючи про кар’єрні здобутки героїнь і героїв довідника (до речі, можна сказати, що українська модна індустрія, особливо в царині fashion-дизайну, має жіноче обличчя — жінок тут набагато більше, ніж чоловіків), ви дуже часто натраплятимете на назви міжнародних нагород, а за межами текстів видання залишиться захват найкращих модних експертів світу з Vogue Italia, LVMH та The Business of Fashion.


За таких обставин не дивно, що українськими прізвищами рясніють списки тих, хто бере участь у найкращих проектах глобальної моди, перемагає в найрейтинговіших конкурсах, входить до топ-переліків, створених найреспектабельнішими ресурсами. Ці прізвища відомі й найвибагливішим покупцям — зіркам, інфлюенсерам і публічним особам на кшталт Мадонни, Кім Кардаш’ян та Белли Гадід, які з задоволенням обирають одяг від українських дизайнерів. Весь світ був у захваті від demi-denims від Ksenia Schnaider, у Colette виставляли у вітринах одяг Paskal, а одяг TTSWTRS, що продавався там само, впродовж сезону доводилося кілька разів дозамовляти.


Безперечно, окремі представники української індустрії моди успішні й добре відомі в світі. Але чи сформована модна індустрія України взагалі? Радше ні. Це не випалена цеглина, яку вже спокійно можна класти в загальний мур, — а радше жива й податлива глина, із якої все ще можна виліпити будь-що, і яка, мов гаряча лава, час від часу вистрілює протуберанцями геніального дизайну, фантастичного стилю, яскравих медіа-проривів або й узагалі небувалих іновацій, якій змінюють самі уявлення про модну індустрію.


Що ж заважає зібранню таких талановитих, креативних, енергійних і працелюбних людей створити національну модну індустрію? Як не дивно, усе ще даються взнаки хиби постколоніальної свідомості, які й нині, 30 років по розпаду тоталітарної імперії, багато в чому формують внутрішній ринок споживання, зокрема моди й одягу. Зневага до всього вітчизняного — чи не найгірший спадок, якій залишився громадянам України від колоніального минулого. Ця проблема долається дуже поволі й дуже локально, переважно в «просунутих» молодіжних спільнотах із новою європейською свідомістю. Штучна обмеженість внутрішнього ринку стримує розвиток української моди.


Безперечно, цю проблему доведеться вирішувати, до того ж і пандемія кинула виклик концепції глобальної моди та змусила з знову звернути увагу на дещо занедбані було локальні ринки. Але обмеженість ринку має і свої переваги: він жодним чином не стримує творчий пошук митців. Сьогодні українська індустрія моди — це вільна творча лабораторія, де дозволено будь-які експерименти і яка вирощує нові й нові яскраві таланти.

Можливо, саме в цьому полягає її місія в глобальному світі моди, який не знає кордонів.


Довідник «Fashion Directory of Ukraine. Довідник української моди» репрезентує сучасний стан моди України та становлення вітчизняної модної індустрії. Це перше видання, що пропонує загальну картину галузі й водночас є джерелом довідникової інформації щодо її ключових учасників. На сторінках довідника зібрано інформацію про найкращих представників усіх складових індустрії: дизайнерів, стилістів, fashion-фотографів, редакторів модних часописів, топ-менеджерів та рітейлерів. «Портрет» кожного з героїв складається з інформативного тексту, зробленого на основі особистого інтерв’ю, довідки з переліком головних кар’єрних досягнень, а також фото найкращих зразків творчості. Усю інформацію подано двома мовами: українською та англійською.



Структура довідника

Говорячи про «українську моду», ми мали на меті показати всю національну індустрію моди в цілому, із усіма її унікальними особливостями. Для оприявнення загальної картини модного ландшафту ми пропонуємо 7 розділів, які презентують найкращих представників різних гілок модної індустрії.

Дизайнери. В Україні порівняно небагато дизайнерів, але невелика кількість сповна компенсується стильовою різноманітністю. Здається, українська мода, мов Ноїв ковчег, вмістила бодай по одному представнику кожного з актуальних стилей, напрямів і способів рітейлу. Можна сказати, що саме розмаїття і є ключовою рисою, яка об’єднує пул українських дизайнерів. Іще одна помітна особливість — упевнена експансія українських дизайнерів на міжнародний ринок. Поштовх, наданий їм увагою до України, зумовленою Революцією Гідності 2013 року, багато хто зумів використати для переходу на новий рівень творчості, бізнесу та продажів.


Дизайнери-дослідники. Наявність цієї групи дуже характерна для модних індустрій, що тільки оформлюються. Так само характерна для героїв цієї групи підкреслено індивідуальна траєкторія розвитку, що часто вимагає від них уникати традиційних способів презентації, до яких вдаються модні дизайнери. Брак інформації про членів цього уявного ком’юніті тим більш прикрий, що кожен із них досяг неабияких успіхів у своїй царині та зробив справжній прорив у дизайні, технології або естетиці.

Медіа. На українському ринку медіа не так багато глянцевих видань, із них лише чотири фокусуються на моді: це Vogue UA, Harper’s Bazaar Ukraine, Elle Ukraine та L’Officiel Ukraine. Незрідка українські версії мережевих журналів у свої «сім’ях» мають репутацію цікавих самостійних гравців, діяльність яких варта зацікавленої уваги. Наприклад, Vogue UA часто наводять як приклад міжнародних мережевих видань нового формату, а статті та зйомки Harper’s Bazaar Ukraine потрапляють у глобальну щомісячну розсилку Hearst.

Фотографи / стилісти. Модний креативний клас в Україні швидко розвивається та прагне виходити на міжнародний рівень — як кількома роками раніше це зробили українські дизайнери. Першою «шлях на захід» проклала Юлія Пеліпас, що знімала Дженіфер Лопес для обкладинки InStyle, Ольга Януль, яка нещодавно зняла обкладинку Vogue Portugal, і Стефан Лісовський, який створив модну історію для The Sunday Times Style UK.


Менеджери. За функцією українських менеджерів у галузі моди можна розділити на тих, хто кілька десятиріч тому в буквальному сенсі створювали національну модну індустрію, формуючи необхідні інституції, та людей, чиї посади відображають процес інтеграції України в глобальну систему моди. Досить часто це фізично одні й ті самі особи, що говорить про спадковість і сталість розвитку модної індустрії України.

Рітейл. Минулі 15 років були найактивнішими для українського рітейлу. Окрім монобрендових магазинів Louis Vuitton, Chanel, Dior та Prada, що відкрилися напряму, в Україні, переважно в її столиці, з’явилося багато монобрендових бутіків класичних люксових марок. Паралельно існують концепт-стори, як-от Atelier1 чи Asthik, де представлено менш очевидний список брендів. Також в Україні є універмаг модного одягу та косметики ЦУМ Київ і найбільш титулований та знаний у світі Sanahunt Luxury Department Store, де продаються речі виключно преміального рівня.

Натхненники. Це найстрокатіша група, що об’єднує людей, які своєю діяльністю в той чи інший спосіб розвивають українську модну індустрію, просуваючи її вперед. Професію героїв цього розділу довідника часом складно визначити за допомогою звичних назв, тому що дуже часто ці люди створюють нові типи діяльності та пропонують інноваційні й синтетичні продукти, у яких поєднуються мода, мистецтво, технології, комунікація нового типу, глобальні ідеї покращення світу та безумовна відданість справі.


P. S. Для того, щоб вибір героїв довідника був зрозумілим і прозорим, ми розробили критерії — для кожного розділу свої, їхній перелік уміщено на початках розділів. Кожен герой довідника представлений коротким текстом та інформаційною довідкою про професійну кар’єру. Довідки в переважній більшості випадків створювались у безпосередньому контакті з героями довідника, але, можливо, деяких фактів тут бракує. Часом також бракує деяких дат. Це частково пояснюється тим, що нині українська модна індустрія переживає перехід від знецінення власної історії до розуміння її важливості й перших спроб побудови міфа про українську моду. На жаль, ані перша, ані друга фаза не сприяють прискіпливій фіксації фактів. Маємо надію, що інформація, зібрана разом у цьому довіднику, дасть його читачам повну та багатовимірну картину української індустрії моди, яка стає все більш помітною в світі.


Антон Єременко, Зоя Звиняцьківська


Замовити книжку «Fashion Directory of Ukraine. Довідник української моди»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх