літературознавство психологія уривки із книжок arthuss

Як виховати читача: Ваш читач - підліток

Як виховати читача: Ваш читач - підліток

«Як виховати читача»

Памела Пол, Марія Руссо

Переклад: Олександр Стукало


Ваш читач - підліток

1. Трохи про історію підліткової літератури
2. Що робить книжку підлітковою?
3. Скороспілість
4. Бунт — це досі нормально
5. Джерело можливостей


Трохи про історію підліткової літератури

Головним героям сучасних романів для молодших підлітків зазвичай одинадцять, інколи дванадцять років, та навіть якщо маркетологи адресують їх восьми-дванадцятилітнім, відомо, що діти полюбляють і часто охоче читають твори про трохи старших за себе. Це означає, що багато одинадцяти-дванадцятирічок починають втрачати інтерес до книжок середнього рівня й, відповідно, намагаються щось знайти у світі старшої підліткової літератури. Але як дізнатися, що вони до цього готові?

На це складне запитання важко відповісти не лише тому, що всі діти різні, а й тому, що зі зростанням і розвитком категорії «підліткова література» вона неминуче розширюється, причому настільки, що часом буває важко точно сказати, чому це підліткова література, а не, скажімо, дорослий роман чи серія фентезі з головним героєм-підлітком. Не забувайте, підліткова література — явище відносно нове. Тинейджери попереднього покоління цупили з батьківських полиць любовні романи Даніели Стіл чи бульварну халтуру Сідні Шелдона й передавали одне одному інцестуальні мелодрами В. К. Ендрюс або безсумнівно дорослу книжку Джуді Блум «Дружинонька» [Wifey], таємно смакуючи заборонені плоди.


Що робить книжку підлітковою?

Ось гарне правило: книжка для дорослих, але про підлітка дивитиметься на підлітковий досвід дорослими очима й дасть купу сигналів, зрозумілих саме дорослим. Підліткова література, натомість, одразу вводить читача в досвід підліткового віку — створює атмосферу непевності, тривоги, гормонального збудження й напруги, коли не знаєш, чого чекати від майбутнього і яке воно — доросле життя. Тут не рефлексують про підлітковість, тут у неї занурюються. У підлітковій книжці можуть діяти повнокровні дорослі персонажі, але у фокусі не вони. Вони часто «інші» — влада, голос розуму, ворог, розрада. Тинейджерська перспектива домінує, герої вперше переживають радість і жах багатьох важливих подій: першого кохання, першого від’їзду далеко від дому, першого знайомства з жорстокими реаліями суспільного й політичного життя.


Скороспілість

Сьогодні підліткова література настільки розвинена, що має свої жанри й піджанри: безкомпромісно реалістичні романи у віршах Елен Гопкінс, графічні романи Маріко і Джилліан Тамакі, футуристичні трилери Марі Лу — і багато іншого. Ці книжки з’явилися в часи скороспілості, коли одинадцятирічні роблять те, що раніше не спадало на думку чотирнадцятирічним. Діти, які втомилися від книжок середнього рівня, тепер розкошують на бенкеті літературних можливостей. У нас є багато знайомих дітей молодшого шкільного віку, які вже прочитали орієнтовані на підлітків томи Гаррі Поттера, де, між іншим, змальовується жахлива смерть школяра. Ви не єдині батьки, яких мучить питання, чи це на краще.

Підліткові книжки з їхніми гострими діалогами, викличною поведінкою героїв, насильством, сексуальністю й політичною тематикою справляють коригуючий вплив і на батьків, чиї діти ще не доросли до підліткового віку. На жаль, дорослішання часто починається зміною ставлення до батьків, котра передує повнокровному статевому дозріванню. Воно тепер стартує дедалі раніше, особливо в дівчаток, у яких гормональні зміни можуть настати вже у вісім років. Готовий чи не готовий емоційно ваш підліток до підліткової літератури, він уже хоче її читати — значно молодшим, ніж ви очікували.


Бунт — це досі нормально

Якщо ви хоч щось пам’ятаєте про свою поведінку в ранньому й пізньому підлітковому віці, першим зринає одне слово — бунт. Зараз вам може бути геть не по собі від того, що ваше одинадцятилітнє чадо читає «Голодні ігри», сучасну класику Сьюзен Коллінз, футуристичну антиутопію, в якій аморальні керівні класи влаштовують турніри, де діти й підлітки б’ються до смерті. Але майте на увазі, що дитина може читати таке і з символічною метою — скажімо, щоб почуватись або здаватися «крутою», «просунутою» і «в курсі справи». Вже одне те, що вона хоче повідомити світові такі речі про себе, читаючи книжку, має вселяти надію. Читати про переступи безпечніше: ви нічого не робите — ви просто про це читаєте і з’ясовуєте, що воно таке. Вчитеся формулювати судження і власні висновки.


Джерело можливостей

Спостерігати, як ваша дитина захоплюється непевною книжкою, не так просто. Емоції це захоплення викликає такі самі, як і батьківство загалом: круто (моє дитя читає!), неймовірно (моє дитя читає оце?) й неозоро! Що ж до сумнівного змісту — скажімо, такої дрібнички, як убивство дитини дитиною, — то це передусім привід для серйозної розмови. Про все розпитайте. Намагаючись розібратись, як ви ставитеся до читання певної книжки, спробуйте максимально відверто пояснити свої почуття. Про «Голодні ігри» можна сказати: «Дітей тут змушують убивати інших дітей, і мене це по-справжньому тривожить. Я боюся, що така література налякає тебе або змусить погано думати про світ». Ви будете подивовані глибиною відповіді й майже напевне отримаєте змогу детально поговорити про те, як культура, з якою дитина має справу, впливає на неї — і що ця книжка може для неї значити. Візьміть до уваги: в «Голодних іграх», попри насильство, багато справжніх почуттів — починаючи з самопожертви підлітка заради сестри та матері. Коллінз казала, що передусім хотіла написати антивоєнний роман, і нам здається, що вона прекрасно впоралася. Ці уроки важко засвоювати, але автори й видавці підліткової літератури беруть на себе відповідальність за дуже серйозний контекст. Діти можуть дізнатися про складні проблеми по-різному — в інтернеті, від друзів, на шкільному подвір’ї, підслуховуючи балачки в міському автобусі. Книжка — найкраще з можливих середовищ для їхнього засвоєння.

*****

Запис онлайн-презентації книги «Як виховати читача» доступний за посиланням.


Замовити книжку «Як виховати читача»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх