UX/UI-дизайн бізнес дизайн креативний менеджмент маркетинг уривки із книжок arthuss

Мапа історій користувача: Випікайте історії, як торти

Мапа історій користувача: Випікайте історії, як торти

«Мапа історій користувача», Джеф Петтон, Пітер Ікономі

Переклад: Яна Тимчук


Випікайте історії, як торти

Два тижні тому в моєї дочки був день народження, і нам потрібен був торт. Наша родина має «свого» кондитера, у якого ми завжди замовляємо торти. Не те щоб ми були дуже багаті чи не вміли пекти торти самі, просто Сідні, наша майстриня, робить дивовижні, неймовірно смачні торти. Я не знаю точно, до якої кулінарної магії вона вдається, щоб створити таке диво, але коли не спитаєш моїх дітей, який торт вони хочуть на день народження, відповідь завжди одна: «Ми хочемо торт Сідні!». Мені нічого не залишається, крім як зробити замовлення.

Щоб у нас з’явився торт, я дзвоню Сідні по телефону. Вона завжди запитує, для кого торт і з якої нагоди. Два тижні тому я сказав їй, що Грейс скоро виповниться 12. «А чим вона зараз захоплюється?» — запитала Сідні. Ми трохи поговорили про Грейс, її смаки та зацікавлення. Після цього обговорили форми тортів, які є в Сідні, а також подумали, як можна прикрасити торт, щоб він був готовий вчасно. Цього разу ми зупинилися на торті у формі пташки.

Отак і працюють історії. Сідні поставила багато запитань «Хто?», «Що?» й «Чому?». Вона з’ясувала контекст — де й коли буде подано торт, скільки людей запрошено. Під час розмови ми розглянули кілька різних варіантів. Ми розмовляли досить довго, щоб виробити єдине розуміння мети. А оскільки це далеко не перший торт, який ми замовляємо в Сідні, у нас вже є певне загальне уявлення про вигляд і смак десерту, який має потрапити до нас на стіл. Якби цього не було, можливо, нам знадобилося б переглянути кілька фотографій або скуштувати кілька шматочків різних тортів, тобто, розмови телефоном було б, звісно, недостатньо.


Почніть із рецепта

Під час розмови Сідні обмірковувала, як вона робитиме торт. Це було необхідно, інакше вона не змогла б оцінити можливість встигнути вчасно. Коли настає час пекти торт, вона вже має список кроків, які треба зробити: відміряти борошно, цукор, олію, яйця, молоко тощо. Сідні повинна змішати складники, спекти, прикрасити і, напевно, виконати ще багато секретних дій, про які я нічого не знаю. Думаю, у неї є різні рецепти для різних видів тортів і перелік дій, які треба виконати для кожного торта, перш ніж його буде вкладено в коробку з бантиком для передання замовникові. Якби Сідні написала на папері, що їй треба зробити, у неї вийшов би робочий план, що складається з етапів виготовлення торта.
Те саме відбувається, коли хтось приносить історію в команду розробки. Усі разом ухвалюють рішення, який саме продукт треба створити, і команда складає план, що містить багато завдань на розробку. До команди розробки, окрім програмістів, належать тестувальники, графічні дизайнери, технічні письменники й інші фахівці, чиї навички необхідні для створення програмного забезпечення, тому далеко не всі завдання пов’язано з написанням коду. Цей план ніколи не складається під час обговорення історії, так само як і Сідні нічого не планувала, доки не поговорила зі мною по телефону. План з’явиться після того, як члени команди ознайомляться з історією, зроблять нотатки, намалюють ескізи й уточнять безліч деталей. Принаймні, усе має відбуватися саме так.

Розмовляючи з Сідні, я не розповідав їй про склянки цукру та борошна. Я ніколи не складатиму історію процесу випікання, хіба що візьмуся розробляти духовку. Тож коли ви складаєте історії роботи з програмним продуктом і збираєте перелік назв наявних історій, ви маєте уявляти, що ваш програмний продукт уже готовий. Сідні не занурювалася в деталі приготування торта, а просто уточнила, для кого він, що любить моя донька, скільки людей буде на вечірці, і з’ясувала безліч інших подробиць, що допомогли нам разом вирішити, який торт згодиться найкраще. Сідні не просто поцікавилася моїми побажаннями — фактично ми працювали разом, щоб вирішити, як спекти найкращий торт. Це й було те справжнє обговорення історії.

*****


Замовити книгу «Мапа історій користувача»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх