мистецтво про авторів про книжки arthuss

Вирощувати живопис: «Дерево Одіссея» Тіберія Сільваші

Вирощувати живопис: «Дерево Одіссея» Тіберія Сільваші


«Колір – це плавання прозорих риб у холодній воді»

Тіберій Сільваші


Абстракціоніст Тіберій Сільваші належить до найвідоміших художників України, а його полотна зберігаються у музеях та приватних колекціях по всьому світу. Майстерно володіючи не лише пензлем, а й словом, митець власним прикладом підтверджує відомий вислів про талановитих людей. Писати прозу Сільваші почав ще у студентстві й довгі роки карбував свою майстерність, створюючи тексти на мистецькі й навколомистецькі теми. Найцікавіші з них зібрано під обкладинкою книги «Дерево Одіссея: есеї, тексти, фото» від видавництва ArtHuss, яка чи не з перших сторінок захоплює як мистецтвознавців, так і читачів, далеких від світу творчості.
Видання містить есеї, тексти, інтерв’ю та фото за більш як три десятиліття творчої діяльності знаного абстракціоніста. Цінність «Дерева Одіссея» передовсім полягає в тому, що книжка ця написана практиком, людиною, яка знає, що таке живопис, зсередини. Збірку цілком можна розглядати як своєрідний майстер-клас з того, як не просто дивитись на живопис, а бачити його. Сільваші показує нам, читачам, відомі об’єкти через незвичну оптику. Візуальна складова «Дерева Одіссея» – це світлини, які зробив автор у своєрідному творчому діалозі з митцями, про яких пише.


Хоча «Дерево Одіссея» складається з окремих текстів, воно має наскрізні сюжети: митець шукає відповіді на питання, що таке живопис і чи все написане фарбами можна віднести до цієї категорії. Його (живопису) долю Тіберій Сільваші порівнює з долею Одіссея. Ложе Одіссея й Пенелопи, навколо якого будується спальня, а вже навколо неї, своєю чергою, увесь дім, спирається на дерево, коріння якого сягає глибин землі Ітаки. Живопис, пише Сільваші, живиться з потоку світла так само як дерево Одіссея – із землі.


Тіберій Сільваші здобув академічну художню освіту в майстерні Тетяни Яблонської. І хоча згодом митець перейшов до абстракції і досяг висот саме у цьому напрямі, з його текстів стає зрозуміло, що він цінує і досвід, який дав йому монументальний факультет, і саму Тетяну Яблонську як наставницю. У «Дереві Одіссея» він багато пише про цю художницю, а також про інших митців і мисткинь. Про Рембрандта, який поклав успішну кар’єру і впорядковане життя на вівтар створення свого magnum opus, полотна «Нічна варта». Про Вермеєра, творчість якого довгий час була забутою. Про Дельво з його тихим і беззвучним живописом. Про Моранді, якого мистецтвознавці й критики визнали тим, хто найкраще висловив ХХ століття. Про Примаченко, яка заслуговує називатись художницею без прикметників «наївна», «народна» чи «примітивна».


Тіберій Сільваші, автор фото Валентин Кузан


Не менше цікавить Сільваші і те, ким є сам художник. Відповідь він знаходить у щоденній творчій праці: художник – це той, хто інвестує своє життя в мистецтво. Художник перебуває і всередині суспільства, і поза ним – бере участь і спостерігає водночас. Для митця, пише автор, творчість – це єдиний спосіб відбутися. Цікаво, що Тіберій Сільваші розмежовує поняття «художник» і «живописець». Живописець, за його словами, не малює, а «вирощує» живопис. Він дає кольору змогу себе проявити, він – знаряддя, за допомогою якого колір реалізує себе. А безпосередньо живопис Сільваші називає практикою, яка має на меті саму себе, і саме в цьому її етика.


Немало розмірковує автор і над сприйняттям полотен глядачем, який сьогодні є не просто спостерігачем, а частиною мистецького простору. Можливо, ми ніколи над цим не задумувались, але на те, як ми осягаємо картини, впливають навіть стіни й підлога галереї. У виставковій залі неможливо сприймати якесь одне полотно, якщо їх там кілька чи більше, адже вони, поміщені в один простір, взаємодіють, розмовляють і коментують одне одного.


Без сумніву, Тіберієм Сільваші варто захоплюватись не лише як талановитим митцем, а і як блискучим теоретиком мистецтва та майстерним оповідачем. Його «Дерево Одіссея» – чудовий зразок інтелектуального й водночас цікавого читання. У своїх текстах автор, як практик і теоретик, звертає нашу увагу на те, що без його погляду, скоріш за все, залишилось би поза увагою. Володіючи нестандартним поглядом на живопис, автор дозволяє нам поглянути на мистецтво під зовсім іншим кутом, зазирнути за його лаштунки. Ця проза призначена для неспішного, вдумливого й осмисленого читання. «Дерево Одіссея» допомагає не просто дивитись на живопис, а бачити його, і побачивши – зрозуміти.

Авторка тексту: Анастасія МузикаЗамовити книжку «Дерево Одіссея: Есеї, тексти, фото»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх