ілюстрація анімація бізнес графічний дизайн дизайн менеджмент мистецтво уривки із книжок arthuss

WORKFLOW: Правило чотирьох запитань

WORKFLOW: Правило чотирьох запитань


«WORKFLOW. Практичний посібник до творчого процесу» Дорон Маєр

Переклад: Олексій Пелипенко, В’ячеслав Федоренко


Працюємо в контексті

Моєю найпершою анімацією для комп’ютерних ігор був охоронець, який стоїть біля входу в банк. Йому не було відведено окремої ролі в цій історії — він просто елемент декору, щоб усе мало реалістичніший вигляд. Оскільки це було моє перше завдання в компанії, я хотів справити враження, демонструючи свої навички в анімації. І справді доклав максимум зусиль, створюючи цю маленьку анімацію: мій охоронець знуджено гойдався вперед-назад, повільно обертався, щоб перевірити, чи все спокійно навколо, а потім знов гойдався. Я відшліфував свою роботу до найменших дрібниць і був дуже задоволений результатом.


Потім я вклав анімацію в гру… і лише тоді зрозумів, що охоронець був не один. На цьому рівні гри їх було багато, і тепер усі вони вигойдувалися вперед-назад, повторюючи цей виразний і складний рух знову і знову. Загальний ефект вийшов досить сюрреалістичний, і, звичайно, це геть не те, що було потрібно.


Помилка, якої я допустився, полягала в тому, що я не врахував контекст роботи: не подивився на цілий качан капусти Романеско, якщо дозволите. У цьому контексті було потрібно лише трохи легкої, непримітної анімації, а те, що я створив, було унікальним, цікавим і дуже виразним.


Мораль історії: більша частина роботи професійного креативника буде стосуватися певного контексту. Цей контекст може мати значний вплив на те, як ви виконуєте й оцінюєте свою роботу. Тому керуючи проектами чи плануючи їх, необхідно обов’язково брати до уваги ці особливості.


Це стосується не лише випадків, коли ви працюєте на когось, але й роботи над власним проектом. Навіщо ви його створюєте? Що ви намагаєтеся сказати? Кому ви хочете його показати? Які ресурси у вас є? Усі ці концептуальні міркування мають відображатися у вашій роботі. Крім того, навіть у вашому власному проекті велика частина роботи буде часткою чогось більшого: кадр у фільмі, об’єкт у грі, розділ у книзі й так далі. Із погляду планування це нічим не відрізняється від роботи на клієнта, за винятком того, що клієнт у цьому випадку — ви самі. І в цій ситуації ще важливіше бути свідомим контексту.


У цьому розділі ви дізнаєтесь, як забезпечити відповідність своєї роботи конкретній ситуації і як перетворити контекст на джерело свого натхнення й зосередженості на роботі.


Правило чотирьох запитань

Перш ніж починати працювати над окремим суцвіттям броколі, дайте собі відповіді на чотири запитання: що, хто, коли й чому. Це може здатися занадто банальним — нащо про таке писати взагалі? Але ви не повірите, як часто люди забувають ставити собі ці запитання — моя маленька історія про анімацію у грі яскравий приклад. Тож давайте швиденько пробіжимося по цих запитаннях.


1. Що я створюю?

Мова про зміст і стиль проекту. Ставлячи запитання «що», ви ставите запобіжники проти надмірного тяжіння до свого особистого стилю. Моя історія про охоронця банку, знов-таки, гарний приклад: я використав власний стиль анімації, нехтуючи межами дозволеного у створенні другорядних персонажів гри.


2. Для кого я це створюю?

Це питання може виявитися більш каверзним, ніж вам здається. Уявіть, для прикладу, що ви створюєте розкадрування для рекламного ролика про систему безпеки автомобіля для дітей. І тут треба зважати на три типи потенційної аудиторії: Комерційне агентство, яке вас найняло. Ці матеріали потрібні їм для власного використання — чи вони хочуть представити їх своїм клієнтам? Це може суттєво змінити ваш підхід до роботи. Клієнти вашого клієнта: це ті люди, які платять за рекламу. Чого вони сподіваються? Який меседж вони хочуть донести? І чи є у них досвід перегляду розкадрування? Справжня аудиторія рекламного ролика. Цю рекламу спрямовано безпосередньо на дітей чи на їхніх батьків? Якщо вона для дітей — то що їм зараз цікаво? Якщо для батьків — то що їх цікавить? Як ви бачите, відповіді на ці запитання можуть кардинально змінити ваш підхід до виконання завдання і зробити вашу роботу більш цінною і для клієнтів, і для аудиторії.


3. Коли я маю завершити роботу?

Звичайно, дотримуватися термінів виконання вкрай необхідно. Переконайтеся, що ваш задум можливо виконати в певний термін і в межах бюджету, та сплануйте етап втілення так, щоб він відповідав певному рівневі якості. Багато творчих людей стикаються з труднощами, а іноді й провалюють проекти тільки через те, що вони не взяли до уваги ці практичні міркування.


4. Чому я це роблю?

Це, можливо, найменш очевидне запитання з чотирьох, але з точки зору впливу на вашу роботу — мабуть, найпотужніше. Подумайте про це в такому руслі: хтось (можливо, і ви самі) інвестує ресурси у виконання цієї роботи. Чому? Чому конкретно це суцвіття броколі настільки важливе, щоб інвестувати в нього ресурси? Наскільки ця робота впливає на загальну картину? Чого б не вистачало, якби її не зробити?


Останнє питання найбільш визначальне. Припустімо, наприклад, що ви вебдизайнер і наразі зайняті розробкою сторінки «Про нас» на сайті клієнта. Чому ви це робите? Ось одна з можливих відповідей: «Ну, на кожному сайті повинен бути цей розділ, тут немає нічого особливого. Я просто залишу місце для тексту, додам фото продукту — і робота готова». Тепер давайте копнемо глибше: «Чого б не вистачало на цьому сайті, якби розділу “Про нас” не було?». Дивлячись на загальний контекст із урахуванням цього запитання, ви можете помітити, що більша частина сайту дуже практична і знеособлена. А може, розділ «Про нас» — саме те місце, де треба додати персоналізації? Це цікава думка, яка прямо впливає на вибір дизайну: може, там має бути фото персоналу, може, трішки більше текстового простору для особистого привітання, а може, вам слід використати тепліші кольори. У кожному разі, тепер ви працюєте на зовсім іншому рівні. Завдання стало набагато цікавішим, і ваш клієнт отримає навіть більше, ніж він чекав, а все тому, що ви поставили правильне запитання.

*****Замовити книгу «WORKFLOW. Практичний посібник до творчого процесу»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх