про книжки arthuss психологія уривки із книжок arthuss

Як читати вголос? Поради від профі

Як читати вголос? Поради від профі

«Як виховати читача»

Памела Пол, Марія Руссо

Переклад: Олександр Стукало


Як читати вголос? Поради від профі

Читання дитині має бути парним танцем, а не сольним виступом. Що більше взаємного задоволення ви обоє отримаєте від читання, то сильніше воно асоціюватиметься в дитини зі втіхою й винагородою. Фахівці з раннього дитячого віку люблять говорити, що ми читаємо вголос разом із дитиною, а не для дитини. Різниця — величезна.


* Знайдіть найзручнішу для обох позицію. Найкраще посадити дитину на коліна, бо таке положення забезпечує максимальний фізичний контакт, але інколи малюки хочуть сидіти поряд. Для розмаїття спробуйте повернутись обличчям і показувати йому книжку. Дітлахи можуть кудись забігти й слухати вас з протилежного боку кімнати. Це теж добре. Головне — експериментувати, аж поки не знайдете своє коронне місце — або місця.


* Завжди починайте з назви, імен авторів та ілюстраторів. Це навчить дітей цінувати створення книжок, допоможе впізнавати улюблених письменників і триматися схожого художнього стилю. Порозглядайте обкладинку, поговоріть про неї. Якщо вона влучна, спитайте, про що, на їхню думку, книжка.


* Читайте не просто книжку, а весь її художній простір! Якщо малюку не подобається ваш дурнуватий голос у ролі чудовиська, не імітуйте чудовиськ. На жаль, головні тут не ви. Інколи наші потішні перевтілення більше подобаються нам самим, ніж нашим слухачам. (Нам обом цей урок дався важко. Погано, коли рідне дитя не цінує твоїх драматичних вибриків.)


* Якщо те, що ви читаєте, не спрацьовує для вас або для дитини, змінюйте текст. Можна скоротити надто довгий фрагмент, щоб утримати увагу. Замінити незрозумілі дитині слова на простіші. Пом’якшити різкі вирази, що вилітають із вуст давніх книжкових батьків і дорослих, котрі постійно сварили й ганьбили дітвору, бо це може шокувати й пантеличити сучасних малюків. Бабці з черевика, героїні давнього англійського віршика, не обов’язково лупцювати своїх дітей. Як ми вже згадували, расово нетерпиму чи сексистську книжку можна підчистити.


* Перебивання свідчать, що дитина залучена до процесу. Не зациклюйтесь на своєму читанні аж так, щоб ігнорувати коментарі й запитання. Якщо спіймаєте себе на словах «зараз, дай дочитати» — зупиніться й попросіть малюка повторити запитання.


* Дозвольте дитині перегортати сторінки й задавати темп. (Це, до слова, дуже добре розвиває навички дрібної моторики.) Така міра контролю дозволяє їй почуватися учасником процесу.


* Читайте трохи повільніше, ніж зазвичай, і насолоджуйтесь ритмом самого тексту. Виокремлюйте особливо цікаві або комічні моменти. Книжки-картонки й книжки-картинки схожі на поезію своєю чутливістю до звуків та розташування слів на сторінці. Автори книжок-картинок залюбки використовують паузу при перегортанні наступної сторінки для відчуття приємного очікування. Гарний настрій — спробуйте проспівати кілька книжок чи абзаців. Чимало книжок, призначених для читання перед сном, виглядають так, наче їх слід саме співати. Дорослішаючи, дитина завжди пам’ятатиме мелодії, які ви для неї склали.


* Пам’ятайте, що ваша дитина не завжди читає ту саму історію, що й ви. Слухаючи слова, які ви, цілком зосередившись на тексті, говорите вголос, малюк може слідкувати за сюжетом, іще й розглядаючи ілюстрації. Бачити речі, яких ви не бачите. Сміятися з того, що є тільки на малюнках, або помітити незгаданого гобліна, котрий узяв і заховався в куточку розвороту. Якщо дитину не надто ваблять слова, спитайте, що вона бачить на картинках. Інколи там розгортається ще одна історія. Малюки часто визбирують візуальну інформацію, про яку прямо не йдеться в писаній оповіді. Нехай вам про це розкажуть.


* Коли читаєте малюкам, показуйте предмети на сторінці й просіть пояснити, що то таке. Ненав’язливо доповнюйте їхні знання своїми. Коли читаєте дошкільнятам, попросіть описати, про що розповідають малюнки.


Замовити книжку «Як виховати читача»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх