дизайн інтерєру про книжки arthuss уривки із книжок arthuss

Щасливий дім: Здоров’я та відпочинок

Щасливий дім: Здоров’я та відпочинок

«Щасливий дім. Зміни свій дім, перетвори своє життя»

Ребекка Вест

Переклад: Ірина Савюк


Здоров’я та відпочинок


Відкрийте для себе географічне лікування

З року в рік до п’ятірки головних новорічних обіцянок входить намір схуднути та прийти в хорошу фізичну форму. Якщо ви з тих, хто прагне вести здоровіший спосіб життя, знайте, що існує безліч способів, як ваш дім може допомогти досягти цієї мети. Насправді, трансформація вашого довкілля може бути одним із найдієвіших способів змінити звички та звільнитися від деструктивних моделей поведінки. Якщо ви роками силкувалися поліпшити сон, збільшити фізичну активність, кинути палити або позбутись якоїсь іншої згубної звички, впорядкування фізичного середовища може бути саме тим елементом, який, зрештою, схилить шальки терезів на вашу користь і дасть значні результати. Так зване географічне лікування переміщає вас у простір, що змінює стимули, які підкріплювали ваші шкідливі звички. А раптом така проста річ, як зміна кольору стін у кухні, здатна пробудити ваше підсвідоме та відкинути всі нерозсудливі практики, що у вас сформувались?

І тут важливо зрозуміти: якщо ви готові переглянути свої звички та змінити життя, без перетворень у вашому домі всі зусилля будуть марні. В оселі «старого зразка» ви постійно ризикуєте триматися за старі правила. У «новому» середовищі вас більше не будуть оточувати всі ці тригери. Ви можете створити для себе нову реальність!


«Замкніть» старі моделі поведінки та створіть нові звички

Усім відомо, що кинути пити чи палити — складно, надто коли людина постійно перебуває у тих самих ситуаціях, в яких курила чи зловживала алкоголем. Немов собака Павлова, ви бачите стимули, чуєте їх і відчуваєте запах, а потім у вас виділяється слина. Потрібно змінити стимули, які вас оточують, щоби «замкнути» стару систему й перепрограмувати свій мозок на нову поведінку. Чи означає це, що ви повинні фізично покинути свій дім і переїхати на нове місце? Не обов’язково. Ви можете змінити свій простір, який посилатиме нові сигнали у мозок, і таким чином трансформуєте ваші щоденні моделі поведінки. Усуньте якомога більше перепон — і ви стрімко збільшите шанси на успіх. Коли ви позбудетеся речей, які є тригерами старих звичок, стане легше робити вибір на користь здоров’я. Якщо ви готові вести здоровий спосіб життя, чому б не зробити свій дім помічником (а не завадою) на шляху до успіху?

Звички за своєю природою є несвідомими. Якщо здоровий спосіб життя — ваш пріоритет, змініть свій дім так, щоб моделі поведінки знову стали свідомими. Важливо: з несвідомого перетворіть свій вибір на свідомий. Робіть це принаймні впродовж двадцяти одного дня. Саме стільки часу потрібно на те, щоб сформувати нову звичку (або позбутися старої).


Зробіть перший крок

Кожен знає, що потрібно більше займатися спортом. Але втім, більшість із нас зазвичай вимикає будильник уранці, а наприкінці дня ми втомлено плетемося до холодильника, замість того, щоб зробити пробіжку в парку. Якщо поліпшення здоров’я є для вас пріоритетом, то налаштуйте себе на успіх, трансформуючи фізичні та візуальні сигнали у вашому домі. У цьому випадку спрацює будь-який візуальний або фізичний сигнал, що привертає увагу та змушує прийняти рішення, а не діяти за звичкою. До прикладу, одна з моїх клієнток хотіла проводити менше часу перед телевізором. Із цією метою ми переставили диван і крісло з її вітальні. Коли жінка була змушена сидіти в іншому місці та щоразу думала, де знайти пульт, пробуджувалася та ділянка мозку, що відповідає за прийняття рішень, а отже, клієнтка мала змогу подумати, чи дійсно варто вмикати телевізор, а не робити це на автоматі.


Переконайтеся, що, крім нових візуальних стимулів, у вашому домі є засоби для досягнення ваших цілей. Яка користь зі спортивних тренажерів, якщо ви ними не користуєтесь? Якщо ви поставите бігову доріжку в найдальший, найтемніший закуток підвалу, чи будете ви на ній бігати? Якщо ви не користуєтесь якимось обладнанням, продайте його та знайдіть те, що буде виконувати свою функцію. Ніколи не марнуйте дорогоцінний простір свого дому на непотрібні вам пристрої. Ви почуватиметеся кепсько, і це підриватиме ваші зусилля на шляху до здорового способу життя.

Дрібні речі (бігові кросівки, одяг для занять, килимок для йоги тощо) — так само важливі. Ви можете знайти свої кросівки чи вони заховані десь далеко у гардеробі? Коли прокидаєтесь зранку, а надворі дощ, чи маєте ви напоготові капелюх і плащ? Переберіть речі в гардеробі, назад покладіть лише те, що важливе для здорового способу життя. Ну, і нарешті наведіть лад у шухляді для спортивного одягу. Форма має бути зручною та підхожою за розміром. У шухляді для спортивного одягу складіть усе так, щоб ви могли одягнутись навіть у темряві та бути впевненими, що виходите з дому в чистих і цілих штанах, кофті та шкарпетках.

Змініть те, що бачите, впорядкуйте все необхідне і приготуйтеся виробляти нові звички.


«Приготуйте» нові звички в їжі

Що більше ви рухаєтеся, то здоровішими почуваєтеся, проте коли час поїсти — сповільніться, заспокойтеся та насолоджуйтеся процесом. Поговорімо про те, як спростити кулінарний процес удома, щоб ви мали час спокійно сісти та поласувати тим, що приготували. Якщо здорове харчування є вашою метою, то вам потрібна кухня, якою просто користуватись. Приберіть кухню так, щоб вам було легко вибирати й готувати здорову їжу, а також створіть простір, де можна зосередитись на власне їжі та родині, а не телевізорі чи інших ґаджетах.

З чого почати? Викиньте зайве із шафок і робочих поверхонь. Позбудьтеся непотрібних вам речей. Почніть з найочевиднішого — предметів, яким узагалі не місце на кухні, себто поштового сміття і мистецьких проєктів. Тоді безжально розправтеся з кухонними «іграшками»: соковичавницями, сушарками, овочерізками тощо. Поки складіть усе це в коробку, поставте подалі та позначте в календарі дату — два місяці від сьогодні. Якщо за цей час ви не зазирали в коробку й не використовували прилади з неї, віддайте їх на благочинність. А тим часом навчіться основному: користуватися пристойним кухарським ножем, ножем для чищення, неглибокою сковорідкою та каструлею. До цього додайте друшляк і дошку для нарізання. Цього кухонного начиння цілком достатньо для приготування фактично будь-якої здорової їжі, яку лише можна вигадати.

Щойно ваша кухня готова до роботи (а ви, мабуть, прибрали 50 % усіх речей?), створіть у своєму домі тиху, вільну від ґаджетів, зону їдальні. Можливо, це й очевидно, проте розпочніть зі зручного стола та стільців. Прибравши те, що відволікає увагу, ви почнете усвідомлювати, що споживаєте, і таким чином будете дослухатися до сигналів про ситість. Зрештою, ви їстимете менше, проте насолоджуватись будете більше.


Лікування перестановкою

Інколи незначних змін — розгрібання мотлоху, обмеження кухонного начиння до найважливішого — достатньо, щоб полегшити собі приготування їжі, але часом потрібні кардинальніші зміни. Ремонт, результатом якого стане зручна кухня, може зробити вашу мету — здорове харчування — більш досяжною! Якщо ви дійсно візьметеся за ремонт, важливо окреслити свої довгострокові цілі в рамках проєкту, щоб зрештою ви не отримали просто красиву кухню, яка не буде для вас більш функціональною. І пам’ятайте: ви повинні позбутися приладів та їжі, що підривають ваші довгострокові цілі.


Знищіть щоденні причини стресу

На додачу до регулярних тренувань і приготування здорової їжі вдома спробуйте зменшити кількість стресорів, що проникають у вашу оселю. Стрес є причиною фізичного болю, «заїдання» і призводить до погіршення сну, тож якщо ви зменшите його рівень, то якість вашого життя значно поліпшиться.

Розпочніть з того, що ви легко можете взяти під контроль: виконайте завдання зі свого списку обов’язкових домашніх справ. Полагодьте зламану дверну ручку, пофарбуйте обшарпані вхідні двері, відремонтуйте кран, що протікає. Через стрес люди хворіють, а незавершені справи провокують несвідому тривогу. Стрес не тільки змушує почуватись, наче вам узагалі не дозволено відпочивати, а й шкодить вашій енергії та навичкам подолання труднощів, тож коли вам потрібно впоратися з великим стресором у житті, у вас не залишається на це достатньо ресурсів. Позбудьтесь якомога більшої кількості стресових подразників. Ремонтуйте щось удома раз на тиждень, і вже за місяць ви зрозумієте, що почуваєтеся спокійніше, ліпше контролюєте свої емоції та домашнє життя. Візьміть собі за звичку регулярно робити вдома дрібний поточний ремонт: замінити перегорілі лампочки, почистити брудні стіни, усунути протікання посудомийки. Повірте мені, якщо ви подбаєте про ці проблеми, коли вони ще незначні, не катастрофічні, то вони й не стануть значними. Навіщо жити зі зламаними вікнами, запилюченими віконницями й потертими килимками біля вхідних дверей? Маленькі зусилля — велике полегшення!

У більшості з нас до списку необхідних справ входять пункти: «позбутися мотлоху» та «впорядкувати речі», і це дуже важливо, щоб спокійно почуватися вдома. Мотлох, навіть якщо складений подалі від очей у шафах і гаражах, займає місце у нашому мозку та додає важкості нашому життю, тягне нас униз та робить менш активними. А також може підкріплювати погані звички — переїдати, недосипати й валятися на дивані. І тут варто поговорити про важливість якісного сну.


Відпочинок, відновлення та здоровий сон

Без відпочинку, сну та відновлення жодна з цілей, про які йдеться в цій книжці, — фінансовий добробут, креативна діяльність, здорові стосунки — недосяжна. Це — найважливіше. Без повноцінного сну життя стає нестерпним. Усе видається важким, життя йде шкереберть.

З іншого боку, коли ми достатньо відпочиваємо, то здатні зосередитись і досягти більшого. Ми енергійні, позитивно налаштовані та сильні. Ми стаємо щедрішими, добрішими й більш толерантними. Ми терплячіші, мислимо тверезо й добре почуваємося. Важливість повноцінного сну складно переоцінити (не тільки сну, адже відпочиваємо ми не лише тоді, коли спимо). Упродовж дня також має бути час на цілковиту бездіяльність. У нашому світі, де кожен повсякчас женеться за успіхом, ми інколи забуваємо просто дихати, просто бути. Уся ця біганина виснажує нашу здатність давати раду великим проблемам, коли ті стаються. А тому, крім спальні, в якій вам буде добре спати, не забудьте також обладнати вдома затишний куточок, де можна просто розслабитися, зняти з плечей тягар важкого дня.


Важливість повноцінного нічного сну

Звісно, важливо мати дім, у якому можна розслабитись, однак нам ще конче потрібен регулярний, спокійний, повноцінний нічний сон. Безсоння — жахлива річ, і попри те, що іноді необхідне втручання доказової медицини, щоб відрегулювати біохімічні процеси у вашому організмі, дизайн спальні теж може впливати на добрий сон. У спальні є три основні зони, на які ми маємо безпосередній вплив: кількість світла й шуму, наші емоційні асоціації та метаповідомлення (прихована інформація, яку ми отримуємо від кімнати). Розгляньмо їх детальніше.


****


Замовити книжку «Щасливий дім»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх