дизайн дизайн інтерєру уривки із книжок arthuss

Життя в кольорі: синій

Життя в кольорі: синій

«Життя в кольорі. Як зробити дім яскравішим»

Ребекка Етвуд

Переклад: Юлія Максимейко


1. Історія синього
2. Палітри на основі синього
3. Життя в синьому
4. Оформлюємо синім

СИНІЙ

лід, океан, насичений темно-синій


Синій здається далекосяжним, прохолодним і сповненим можливостей. Він нагадує про все від «чистоти» до «миру» та «свободи» і постійно змінюється, як блакить океану. Сьогодні вона спокійна, задумлива, з легким прибоєм, а завтра — темна, люта, спінена. У дитинстві я жила в п’ятнадцяти хвилинах пішки від пляжу, тож багато годин провела за спостереженням хвиль. Залежно від географії, океан може видозмінюватися від мерехтливої бірюзи до похмурої безодні. Із цього, можливо, і народилася моя любов до різних інтонацій кольору. Мені подобається нашаровувати цей колір і гратися зі світлом. Синій, використаний пошарово, може стати щедрою даниною океанові. Ці шари може утворювати і класичний кобальт китайських візерунків, і радісний блакитний колір гортензій, і небесний на стелі, який уже давно надихає людей здіймати очі вгору та мріяти.


Історія синього

Упродовж віків ранньої історії, синій ігнорували. Це дивує ще сильніше, з огляду на результати недавніх досліджень: від часів Першої світової синій лишався беззаперечним фаворитом серед кольорів у всьому світі. Однак він жодного разу не згаданий в «Іліаді» чи «Одіссеї» і дуже рідко з'являється у християнських писаннях. Хоч небо й океан зазвичай вважають синіми, насправді ж вони постійно змінюються. Тож людям знадобилося багато часу, щоб сприйняти синій за усталене поняття. Проте у творах мистецтва пізніших періодів Діву Марію часто зображують у блакитному вбранні на знак спокою, святості, смирення.


Незважаючи на те, що афганський лазурит шанували ще стародавні єгиптяни, художники змогли використовувати цей прекрасний колір як основу для пігменту лише після винайдення синтетичного ультрамарину — після 1826 року (природний ультрамарин із лазуриту коштував неймовірних грошей). Утім навіть тоді його могли дозволити собі тільки заможні покровителі. Багато купців і художників шукали щось не таке захмарно дороге, але, за іронією долі, доступний синій пігмент добули випадково: алхімікові з Берліна на прізвище Дисбах просто продали забруднений вуглекислий калій… Так людство отримало берлінську лазур.


Отже, художники всієї Європи отримали бажаний синій. Одному з них, Пабло Пікассо, особливо припав до душі синій і його тіні — як-от церулеанський синій — під час славнозвісного «блакитного періоду». І хоч кажуть, що в похмурих тонах Пікассо виявлялася пригніченість смертю друга, нам досі невідомо, звідки пішов вираз «feeling blue» (Дослівно «почуватися по-синьому» означає сумувати, бути в депресії. — Примітка редактора.). Однак ми знаємо напевно, звідки пішли інші асоціації. «Королівський синій», наприклад, ми отримали внаслідок змагання на кращу сукню для королеви Англії Шарлотти. Більшість теорій про походження фрази «true blue» («істинно синій») пов’язані зі сталістю — чи то одвічно блакитного неба, чи то синьої тканини, що не линяє і не вицвітає. «Блакитні фішки» («Blue chip stock» — корпорації з гарною репутацією та надійними акціями. — Примітка редактора) прийшли до нас із покера, де в наборі серед червоних і білих є найціннішими.


Історія виразу «блакитна кров» сягає 1492 року. Під час Іспанської інквізиції, правителі-католики — король Фердинанд і королева Ізабелла — наказали іудеям та мусульманам або прийняти католицтво, або покинути Іспанію. Оскільки багато хто з них були нащадками північних африканців, їхня шкіра була темнішою за шкіру європейців: з-під блідої шкіри останніх просвічували блакитні вени, або «блакитна кров». Уперше цей вираз використали в 1809 році, і згодом він став синонімом аристократії. Блакитні джинси, навпаки, створили з цупкої тканини спеціально для працьовитих шахтарів і ковбоїв. Традиційно джинси фарбували в синій натуральною фарбою індиго, яку виробляли з різних гарненьких, але досить примхливих рослин. Сьогодні джинси фарбують здебільшого синтетично отриманим індиго. Однак у світі ще залишилися умільці, які й досі добувають натуральний індиго.


Палітри на основі синього

У багатьох аспектах синій поводиться як нейтральний. Деякі його тіні, як-от насичений темно-синій, добре сполучаються з усім. Особисто я завжди віддавала перевагу темно-синьому перед чорним, тому що в ньому трохи більше енергії. У мене є ще два улюблені відтінки — лід та океан.


З'ясуймо, як тут можна створити ніжну нейтральну основу. Крижана блакить робить простір прохолодним і стриманим. Додайте м’який масляний жовтий, насичений темно-синій та іржаво-коричневий, щоб дизайн не видавався однобарвним. Ці пом’якшені тони в поєднанні з кількома темнішими тінями створюють нейтральну основу для палітри, що не боїться насиченості. Тут можна подумати про приглушене синьо-чорне покриття підлоги або ж килимки такого відтінку. Ніжні льодяні стіни сприймаються як холодні білі.


А тепер переконаймося, як чудово синій дружить із яскравішими кольорами. Хоч синій і приємний нейтральний колір, він все ж містить заряд неабиякої сили, тож може притишити яскраві тони, як-от томатний. Можливо, вам здається, що червоний, білий і синій — надто традиційне й патріотичне поєднання, але не завжди: просто варто обирати незвичайні відтінки. Можна додати коричнево-малиновий штрих і кілька мандаринових ноток. Потім побавтеся пропорціями. Небесно-блакитний теж може «вистрілити»: спробуйте сполучити його з ніжно-оранжевим, димчасто-зеленим і насиченим темно-синім.


Ці ідеї з блакитним легко адаптуються до дизайну кімнати і стають чудовою базою для нанизування додаткових кольорів. Ніжні, пастельні палітри — прекрасний вибір для спокійних приміщень, наприклад, спальні чи ванної. Нахабніші, більш ядучі палітри пасуватимуть коридору, туалетній кімнаті чи вітальні. Якщо вам хочеться додати інших кольорів, спробуйте взяти зразки фарби та прикласти їх, ну, хоча б до цієї сторінки, щоб перевірити, який вигляд матимуть обрані кольори разом.


  • Які ваші найщасливіші спогади про синій?
  • Чи є у вашому житті люди, які асоціюються із синім?
  • Що для вас означає синій? Які перші асоціації із цим кольором?


Життя в синьому

Синій — улюбленець багатьох, його часто використовують в інтер’єрі. Більшість людей почуваються із синім комфортно, ось чому він чудово підходить для експериментів. Дослідіть усі його інтонації: нехай цей звичний колір покаже, на що здатний. Природа використовує синій у великих обсягах, і ви можете робити так само у своїй оселі. Лише пам’ятайте, що небо та океан постійно змінюють колір. Використайте чор- нильний опівнічно-синій там, де раніше схопилися б за чор- ний, замініть сірий на синювато-сірий. Нашаруйте синій по- верх блакитного або пофарбуйте краї дверей чи полиці в цей колір. Спробуйте щось незвичайне! Наприклад, замалювати синім «електрик» всередині абажура — так ви бачитимете його, лише коли світло горить. Побавтеся іншими кольорами такої ж яскравості. Прикладіть їх один до одного і погляньте на градієнт, що утворився: нехай крайній тон буде ближче до фіолетового чи зеленого. Дайте дорогу синьому, але використовуйте багато кольорів. Розмивайте межі. Переосмисліть і дослідіть синій.


Оформлюємо синім

Зводьте очі до неба

Зімітуйте небо, пофарбуйте стелю в блакитний. Спробуйте глянцеве покриття — мені подобається такий хід. На Далекому Півдні, особливо у старовинних будинках неподалік від Саванни (Джорджія) та Чарльстона (Південна Кароліна) багато людей фарбували стелю над ґанком у характерний синій, який називається примарний блакитний або «хейнт». Цей блакитно-зелений колір має відлякувати духів-хейнтів, таких собі привидів. Усередині цей колір також може добре спрацювати, даючи відчуття, ніби ти просто неба.


Не бійтеся похмурих і темних кольорів

Використовуйте глибокі сині тони, щоб передати спокій неба опівночі. Відчувайте, якими безмежними й водночас надійними вони можуть бути — так ніби плаваєш у нічному океані або дивишся на зорі. Цей колір добре працює і в маленьких приміщеннях. Ви можете заперечити, буцім із ним вони здаватимуться ще меншими, але смагляво-синій здатен додати затишку й наповнити кімнату сенсом.


Облаштуйте безпечний закуток

Використовуйте різноманітні ніжні сині, щоб створити у спальні справжню оазу. Спробуйте вимиті, затерті, вигорілі відтінки — і з’явиться відчуття, ніби ви спите на хмаринці посеред блакитного неба. Вкрийте підлогу насиченою фарбою з відтінком «полінезійського синього», колір якого межує із сірим — це гарний і дуже практичний нейтральний тон.


Дійте яскраво

Якщо вам справді подобається синій, спробуйте прикрасити домівку яскравим кобальтом — нехай це буде стосик книжок або оздоба на шторах чи покривалах. Експерименти з насиченістю дають несподівані результати. Однак якщо ви вводите кобальтовий за допомогою фарби, беріть якісну, особливо якщо йдеться про великі площі.


Зверніться до традиції

Білосніжна порцеляна із синім розписом — це класика, до якої я постійно повертаюся. Мені подобається збирати старі й сучасні вироби, бо разом вони спрацьовують по-новому. Тут мені йдеться про цікаві поєднання і пошук способів осучаснити традиційну палітру. Кремові й білосніжні основи, саморобна кераміка й тонка китайська порцеляна можуть добре пасувати одне одному.


Замовити книжку «Життя в кольорі»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх