дизайн дизайн інтерєру мистецтво про книжки arthuss уривки із книжок arthuss

Життя в кольорі: зелений

Життя в кольорі: зелений

«Життя в кольорі. Як зробити дім яскравішим» Ребекка Етвуд

Переклад: Юлія Максимейко


1. Історія зеленого
2. Палітри на основі зеленого
3. Життя в зеленому
4. Оформлюємо зеленим


ЗЕЛЕНИЙ

м’ята, пляжна трава, морська хвиля


Зелений — основа рослинного життя, тож цей колір поширений у природі. Зелений спектр заспокоює та відновлює, живить і наповнює. Згадайте, скільки відтінків зеленого в самому лише лісі. Під час моїх відвідин Японії я практикувала «лісове купання». Я зупинилася в кімнаті з краєвидом на ліс і проводила дні, лежачи в гамаку й ніби вбираючи в себе весь зелений. Земля там була вкрита мохом, травою, папороттю. Японські клени вгорі, як зелене мереживо, облямовували небо. Пам’ятаю ті приглушені тони на межі із сірим, жовтим і навіть блакитним. Деякі зелені відтінки нагадували мені м’яту, що росла на подвір’ї мого дитинства. Вона була така освіжна, що часом у спекотні літні дні ми додавали її у склянки з водою. Ще ми експериментували, заморожуючи м’яту у формочках для льоду, а тоді розсмоктували кубики, як морозиво. Відчуття були такі, ніби їси самий зелений колір.


Історія зеленого

Із давніх-давен зелений був синонімом самої суті життя, живильності, переродження. Про зразкових садівників англійською скажуть, що в них «зелений великий палець», а практики екологічного споживання називають «зеленими». Латинське слово «vita» означає життя і тісно пов’язане з «virita», себто «зеленим». Пізніше зелений пустив коріння в слово «grow» — рости, яке пішло від староанглійсього «gro», тож зелений відтоді асоціюють із молодим і незрілим, як стосовно рослин, так і стосовно людей. Ще в Середньовіччі слово «зелений» використовували для характеристики новачків або юних людей.


Художникам було непросто добути зелений тон. У часи Відродження більшості художників доводилося працювати з мідянкою — цей пігмент отримували шляхом окислення міді, зішкрібаючи утворений карбонат зеленувато-синього кольору. Унаслідок аналогічної хімічної реакції старі монети і, наприклад, статуя Свободи вкриваються зеленою патиною.


Певне, найяскравіший приклад використання цього пігменту — сукня на картині «Портрет подружжя Арнольфіні» пензля Яна ван Ейка. Цей цікавий портрет замовило, без сумніву, багате подружжя, яке могло собі дозволити зелений одяг і зелену фарбу для картин. Зі зростанням популярності олійних фарб, зелений став іще більш непередбачуваним, оскільки, змішаний з олією, він згодом набував неприємного відтінку коричневого. Звідси й болотяний колір, який ми бачимо на багатьох тогочасних зображеннях садів.


Хоча митців зелений пігмент дратував, вони надихалися зеленим напоєм — абсентом. Численні письменники й художники, як-от Едґар Аллан По, Оскар Вайльд, Марк Твен, Вінсент Ван Ґог, Анрі Тулуз-Лотрек, Пабло Пікассо й Ернест Гемінґвей божествили абсент. Цю рідину, вироблену з цілющого кореня анісу з додаванням фенхелю й полину, стародавні греки та римляни використовували як антисептик. Але в 1860‑х, коли французькі солдати почали пити цю настоянку, щоб запобігти малярії, напій припав їм до душі. До початку 1870‑х паризькі кафе вже повнилися любителями абсенту. Абсент був таким повсюдним, що п’яту годину називали «зеленою».


Для ірландців цей колір — символ надії та віри. Відтоді, як святий Патрік використав трилисник для пояснення Святої Трійці, зелений став для ревних ірландських католиків запереченням помаранчевого (символу протестантизму). Разом із чотирилисником конюшини, зелений почав символізувати «ірландську удачу».


Те, що американські гроші зелені — просто збіг. Під час Громадянської війни, скарбниця США як засіб проти фальсифікації випустила зелені банкноти грінбеки. Коли війна закінчилася, Бюро гравіювання та друку продовжило випуск зелених банкнот, заявивши, що «в них багато зелених чорнил, до того ж вони стійкі, а сам колір уже асоціюють зі стабільністю».Палітри на основі зеленого

Створення палітри на основі зеленого раджу почати так: уявіть улюблені місця на природі й поміркуйте, де в оселі вам хотілося б почуватися так само. Зелений — універсальний тон. Мої улюблені відтінки зеленого — м’ята, пляжна трава та колір морської хвилі. Ці відтінки можуть бути як м’якими й повітряними, так і глибокими й похмурими: далі я покажу, як це працює. Якщо ви не знаєте, як залучити в інтер’єр зелений колір, почніть із м’якших тіней, відштовхуйтеся від них і згодом поглиблюйте.


Розгляньмо кілька способів використати ніжний зелений як основу. М’ятно-зелений слугує чудовим тлом. Чи буде це чисто м’ятний, чи ближче до шавлієвого, зважте на кілька порад. Візьміть ніжно-кремові й пісочні тони, щоб ваша палітра сприймалася природно, заземлено. Якщо ви хочете почуватися, як на пляжному відпочинку, зіграйте на ніжних варіаціях цієї місцевості. Найімовірніше, вам захочеться додати контрасту за допомогою глибшого кольору. Тут я використовую глибокий, майже чорний, колір морської хвилі. На зображеннях видно, як пропорції кольорів змінюють сприйняття всієї палітри. Із глибоким кольором морської хвилі палітра видається радше осінньою: вона присмеркова, затишна. Якщо зміс- тити фокус на м’які відтінки, вона здаватиметься пляжною, вітряною і дещо безтурботною. Ви можете зробити її більш грайливою, додавши персиковий і цитриновий кольори. Ця основа — прекрасний старт, щоб додати вашому будинку природності. Згадані кольорові схеми універсальні й пасуватимуть будь-якому просторові в будь-якій домівці.


  • Чи є у вас незвичні згадки про зелений? Чи можете ви додати до асоціацій із зеленим щось неочевидне?
  • Чи є у вас подорожні спогади про зелений?
  • Чи пов’язуєте ви із зеленим якесь місце з минулого?


Життя в зеленому

Зелений омолоджує та відновлює. Хоч це і холодний колір, він видається дуже живим. Один із найпростіших і напри- родніших способів наповнити простір зеленим — це рослини. Мені подобаються різноманітні текстури рослин — пухнасті, лискучі, воскові, сухі. Складність природного кольору важко перевершити, тож краще привнести справжній.


Якщо ви шукаєте сміливішого, але практичного способу збагатити дім зеленим, подумайте про монохром. Це спра- вить враження, ніби довкола вас лісова зелень. Якщо ви обра- ли зелений відтінок для стіни, розбавте його книжковими полицями чи картинами й іншими декораціями. Якщо ви шукаєте насичену, але більш притлумлену версію, поду- майте про відтінок армійського зеленого. Це прекрасний нейтральний колір, який має чудовий вигляд як в одязі, так і в кімнаті. Перегукуючись із коричневим і оливковим, він лишається доволі спокійним та гарно поєднується з природ- ними кольорами. Армійський зелений можна використову- вати замість сірого й тілесного.


Оформлюємо зеленим

Місце для відновлення

Оскільки зелений асоціюється з омолодженням, цілком природно буде використати його у ванній кімнаті. Спробуйте щось маленьке — наприклад, жмутик евкаліпту у вазочці. Уже сам запах підсилюватиме колір. Кахлі — також чудовий спосіб «озеленити» ванну кімнату. Раджу придивитися до матових поверхонь з геометричним візерунком або блискучого покриття простої форми, забарвлених як зелене коштовне каміння.


Зимовий садок

Створіть атмосферу теплиці. Принесіть додому рослини: таким зеленим в інтер’єрі справді можна пишатися. Якщо ви не дуже знаєтеся на вирощуванні квітів, оберіть щось, за чим легко доглядати, наприклад, сансев’єрію. Як варіант, можна використати шпалери чи тканину із рослинними мотивами або ж повісити на стіну насичений зеленим пейзаж. Пропоную розглянути оксамит кольору шавлії, блискучу кераміку в нефритових тонах, вовну стриманих відтінків чи матове покриття хвойного кольору. Можливостям немає меж (але пам’ятайте: поверхня має значення).


М’який і м’ятний

Якщо ви шукаєте нейтрального зеленого, м’ятний — чудовий вибір. Так само, як і ніжний відтінок жовтого, м’ятний теж додає приміщенню сонячності. Цей блідий відтінок не такий уже й виразний: у кімнаті з ним здається, що це саме світло виблискує в такому тоні.


Несподівана альтернатива

Ми часто уявляємо у спальнях синій, але зелений пасує їм не гірше. Перелічіть місця, де використали б синій, і спробуйте зелений як свіжу альтернативу. Він оригінальніший, але так само спокійний. Ви також можете вибрати тіні зеленого з домішками блакиті, якщо блакитний — один із ваших улюблених кольорів.


Не бійтеся яскравого

Зелений, що аж пульсує, може істотно оживити кімнату. Якщо ви зупинилися на яскравій версії, запевняю вас: вона матиме розкішний вигляд. Якщо йдеться про фарбу, оберіть найбільш пігментовану, використовуйте її на невеликих ділянках, але прицільно — наприклад, для обрамлення вікна. Обирайте глибокі насичені тони замість тих, що здаються пласкими. Ще один спосіб пожвавити враження від кімнати — виставити кілька схожих об’єктів (наприклад, моя двоюрідна тітка використовувала гарні нефритові вироби). А ви можете виставити зелені чашки й вази на відкритих полицях.


Замовити книжку «Життя в кольорі»

__________________________________________________________

Читати новини видавництва ArtHuss

__________________________________________________________

Більше про мистецтво, дизайн та красу читайте в нашому блозі

Читати блог ArtHuss

Наверх